Українська делегація розповіла деталі договору про гарантії безпеки

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Україна хоче отримати такі гарантії безпеки від країн-підписантів, які будуть жорсткішими, ніж 5 стаття НАТО. Про це розповів глава української делегації Давид Арахамія на брифінгу після перемовин з рф.

“Тема безпеки в Європі дала велику тріщину, вона не працює. Ви вийшли з офіційною пропозицією. Одразу кажу, ми нічого не підписували, ми просто доносимо нашу позицію як перемовники до росії

Про нову систему гарантій безпеки для України. Ми наполягаємо, щоб це був договір, який будуть підписувати всі гаранти безпеки, які будуть ратифікувати (парламенти країн – ред.), щоб не повторювати помилку, яка була в Будапештському меморандумі, що це виявився просто папірець.

Хочемо, щоб це був працюючий міжнародний механізм з конкретними гарантіями безпеки для України, де країни-гаранти будуть за аналогом 5 статті НАТО, але навіть жорсткіше, бо є механізм мотивації. Ми кажемо – протягом трьох днів мають відбуватися консультації, це може бути агресія, гібридна війна, замаскована війна під будь-який формат.

Після цього країни-гаранти мають надати нам військову допомогу збройними силами, озброєнням, закритим небом – усього того, що нам зараз так необхідне і ми не можемо отримати”.

Олександр Чалий про юридичні аспекти запропонованої Україною системи гарантій безпеки:

1. Це чіткі юридично зобов’язуючі гарантії безпеки України, які за своїм змістом і своєю формою повинні бути аналогічні статті 5 НАТО. Тобто якщо Україна буде об’єктом будь-якої агресії, військового нападу чи військової операції, ми в праві протягом 3 днів вимагати негайних консультацій.

2. Якщо ці консультації не призведуть до дипломатичного рішення проблеми, то країни-гаранти повинні надати нам військову допомогу і озброєння. І навіть, не виключено, закрити повітряний простір над Україною.

3. Якщо нам вдасться закріпити ці ключові положення, то Україна буде в позиції фактично зафіксувати свій сьогоднішній статус позаблокової і без’ядерної держави у формі постійного нейтралітету, що історично вже зафіксовано в нашій Декларації про сувернітет від 1990 року.

4. Під такими гарантіями ми не будемо розміщувати на нашій території іноземні військові бази, військові контингенти і ми не будемо вступати у військово-політичні союзи. Проведення військових навчань на нашій території буде мати місце за згоди країн-гарантів.

5. Принципово важливо: ніщо в майбутньому договорі не буде заперечувати право на вступ України до ЄС. Країни-гаранти беруть на себе зобов’язання сприяти цим процесам.