Північноатлантична рада визнала Україну членом Програми розширених можливостей НАТО. Про це повідомляє пресслужба Альянсу. Програму розширених можливостей Альянс запустив в 2014 році.
Дана ініціатива і статус спрямовані на підтримку і поглиблення співпраці між союзниками і партнерами Альянсу, які беруть участь в операціях і місіях під проводом НАТО. Її мета — посилити оперативну сумісність військ країн-партерів з силами НАТО.
“Як партнер НАТО Україна надала війська для операцій союзників, в тому числі в Афганістані і Косові, а також для Сил реагування і навчань НАТО. Союзники високо цінують цей значний внесок, який демонструє прихильність України євроатлантичній безпеці”, – пояснили у НАТО рішення прийняти Україну до програми.
Будучи партнером розширених можливостей, Україна отримає вигоду від індивідуальних можливостей, які допоможуть підтримати її внесок, пояснили у НАТО. Це включає розширений доступ до програм і навчань із взаємосумісності, а також ширший обмін інформацією.
“Це рішення визнає значний внесок України в місії НАТО і демонструє незмінну відданість Альянсу своїм партнерствам, незважаючи на пандемію COVID-19”, – прокоментувала речниця НАТО Оана Лунгеску.
Разом з Україною учасниками Програми є Австралія, Швеція, Фінляндія, Грузія та Йорданія.
Кожен з партнерів має індивідуальні відносини з НАТО, засновані на секторах, що становлять взаємний інтерес.
У НАТО окремо підкреслили, що цей статус не впливає на рішення щодо членства країни в Альянсі.
“Союзники по НАТО продовжують заохочувати і підтримувати Україну в її зусиллях із проведення реформ, в тому числі в сфері безпеки і оборони, цивільного контролю і демократичного нагляду, а також в боротьбі з корупцією”, – резюмували в Альянсі.
У прийнятому законі говориться, що це важливо на тлі зростання загрози Росії, як для європейської, так і для глобальної системи безпеки.
Україна звернулася до НАТО з проханням про участь у Програмі розширених можливостей 1 листопада 2019 року.
У лютому 2019 року Верховна Рада закріпила в Конституції курс на членство України в ЄС і НАТО. «За» проголосували 334 депутати.
На початку травня 2020 року віцепрем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Вадим Пристайко заявив, що Україна готова приєднатися до програми.