У Поморянському замку, що у Золочівському районі на Львівщині, цього року розпочнуть проведення комплексу відновлювальних, реставраційних робіт. У вівторок, 29 серпня, відбувся аукціон щодо вибору підрядника, йдеться в інформації на сайті публічних закупівель Prozzoro. Про це пише Zaxid.net.
Участь у тендері, з очікуваною вартістю понад 10 млн грн та терміном виконання – до 31 грудня 2018 року, взяли чотири учасники. Найнижчу ціну запропонувало колективне підприємство «Центр комплекс» Львівської обласної асоціації інвалідів, – 8,249 млн грн. Тепер воно очікує рішення замовника.
Відповідно до проектно-кошторисної документації, виготовленої торік, на виведення Поморянського замку із аварійного стану загалом необхідно близько 11 млн грн, повідомила ZAXID.NET директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської облдержадміністрації Оксана Ткачук.
«Цього року маємо 800 тис. грн в обласному бюджеті, ще 100 тис. грн пообіцяла виділити Золочівська райдержадміністрація. Однак загалом нам треба було б акумулювати 3 млн грн, щоб провести або повністю ремонт фундаментів, або даху. Ми сподіваємося, що додаткові кошти на це можуть виділити із держбюджету після його перегляду у вересні», – зазначила вона.
За словами Оксани Ткачук, здійснюється низка кроків для відродження цієї пам’ятки архітектури національного значення та перетворення смт. Поморяни у місце, привабливе для туристів.
«Поморяни уже занесені в перелік історичних місць і поселень. Зараз триває виготовлення історико-архітектурного плану, який буде визначений історичний ареал території. Коли цей план буде затверджений, то території навколо замку, на площі біля костелу матимуть відповідний статус та відповідний режим забудови. Будуть накладені певні обмеження, які дозволятимуть підтримувати це історичне середовище», – зазначила вона.
Крім цього, за словами Оксани Ткачук, цього року скверу довкола замку надали статус парку.
«Парк необхідно впорядкувати. Ми вже виїжджали з екоінспекцією, і провели обстеження дерев. Є багато старих дерев, які необхідно знесити, є такі, які треба коронувати і зберегти. Можливо, у майбутньому це буде місцева пам’ятка садово-паркового мистецтва. Поруч також є річка, представники облводгоспу погодилися її почистити. У давнину на ній були дамби, і коли була загроза нападу, окоп довкола замку затоплювався саме з неї. Ці споруди необхідно в майбутньому відтворити», – розповіла директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА.
13 серпня Поморяни святкували 580-річчя. До цієї дати на дорозі Львів-Тернопіль біля повороту до селища встановили два інформаційні щити. Кошти на них збирали громадські активісти. А в останні тижні капітально відремонтували дорогу, що веде до селища.
За даними бізнес-пошукової системи YouControl, 100% засновником підприємства «Центр комплекс», яке претендує на згадуваний підряд, є Львівська обласна асоціація інвалідів. Керівником підприємства «Центр комплекс» є Олександр Хорощак, який також є керівником ТзОВ «Постачальник», виробничо-торговельної фірми «Рава» Львівської обласної організації інвалідів, а також засновником ПП «Захід центр комплекс», Львівської обласної громадської організації «Асоціація сприяння будівельно-інвестиційній діяльності».
У 2015 році це підприємство здійснювало ремонти фасадів та даху Музею Пінзеля у Львові, наприкінці 2016 року перемогло в тендері на капітальний ремонт церкви Св. Миколая.
Як відомо, перша згадка про Поморянський замок належить до 1497 року. Початково він належав руській родині Кердеїв. У 1620 довколишні землі купив Якуб Собєський — батько майбутнього короля Польщі. У 1672 році, Поморянський замок, який був добре укріпленим, вистояв перед навалою яничар. Проте він був спустошений під час другого походу турків на Львів в 1675 році. Невдовзі його відбудували коштом тодішнього власника – короля Яна ІІІ Собєского. Останніми власниками Поморянського замку були Потоцькі. Вони володіли фортецею до 1939 року.
Влітку 1941 року в замку розташовувалась Підстаршинська школа ОУНР. Після Другої світової війни у замкових будівлях розміщувався спочатку райком компартії, потім – райвиконком, а згодом – ПТУ. Хоча у 1978 році і була проведена реставрація замку, з 80-х років ХХ століття замок стояв пусткою та руйнувався.
Улітку 2008 року впав стик двох крил замку та була розібрана кам’яна огорожа. У вересні 2011 року впала одна зі стін, цеглу розікрали. У 2010 році обговорювалася ідея передачі замку у концесію, однак цього зроблено не було.