На території колишнього закладу для невиліковно хворих, а простіше кажучи – хоспіс, на вул. Смаль-Стоцького незабаром розпочнеться масштабна реконструкція. Історичні будівлі XІX століття, які роками перебувають у занедбаному стані, повністю реставрують і повернуть їм історичну функцію – тут облаштують медичний заклад.
Цю будівлю львів’яни швидше згадають під іншою назвою – Львівський завод телеграфної апаратури, який функціонував після хоспісу.
Ці будівлі з профільної цегли збудували ще в кінці XIX-початку XX століття. Тоді відомий меценат Антоній Білінський викупив територію кварталу у районі теперішніх вул. Смаль-Стоцького, вул. Федьковича та вул. Героїв УПА для облаштування закладу для важковорих людей – хоспісу. Проектуванням будівель хоспісу займалась, зокрема, й фірма відомого нашого архітектора Івана Левинського. Заклад було розраховано на 60 осіб – 29 жінок та 31 чоловіка.
Після Другої світової будівлі закладу перестали використовувати у медичних потребах. У 1946 році сюди перевезли завод телеграфної апаратури (ЛЗТА) з російського Саратова. З розпадом Союзу завод телеграфної апаратури почав розвалюватися, а на його території розташувалися різні підприємства.
Теперішні власники історичних корпусів телеграфного заводу планують повністю їх відновити та облаштувати тут медичний заклад, таким чином повернувши будівлям історичну функцію.
Що тут буде?
Ці корпуси викупила відомий львівський лікувально-діагностичний центр Науково-медичний центр Святої Параскеви.
«Будівлі мають свою історію з 1898 року, тому вони всі будуть реставровані. В історичних спорудах не можна розміщувати хірургічні відділення з причин інфекційної безпеки, адже в старих стінах можуть накопичуватися різні мікроорганізми. Окрім того, в історії цих будівель були періоди, коли могли чимось шкідливим обробляти стіни. Тому планується добудова нового хірургічного корпусу на цій території», – розповіла Тетяна Міхнова, керівниця «Медичного центру Святої Параскеви».
У хірургічному відділені буде надаватися планова та невідкладна медична допомога за такими напрямками: загальна хірургія, гінекологія, урологія, отоларингологія, терапія, ортопедія та інше.
Три старі будівлі, які зараз розташовані на цій території, займають площу близько 5000 м². А площа нового корпусу становитиме близько 8000 м². Фахівці архітектурного бюро AVR Development проектують будівлю нового корпусу таким чином, щоб вона органічно вписалась в історичне середовище і мала привабливий вигляд.
Архітектуру існуючих історичних будівель повністю відновлять. При цьому ділянки пошкоджених фасадів відновлять аналогічно до збережених.
Будівельні роботи на території майбутнього медичного центру стартують найближчим часом. Для реалізації об’єкту залучать будівельну компанію TVD, яка займалась будівництвом меморіалу Небесної Сотні у центрі Львова, корпусів УКУ, пологового будинку «Лелека» у Києві, а також комплексною перебудовою території заводу «Полярон».
Важливо, що жодної з історичних будівель, попри те, що вони не є пам’ятками архітектури, зносити не будуть.