Сьогодні, 2 березня, директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря і керівник проекту та спеціаліст у сфері поводження з ТПВ компанії «Egis» Крістофер Раунд презентували концепцію переробного комплексу для Львова, напрацювання компанії «Egis» щодо комплексної стратегії вирішення питання ТПВ у Львові та план дій на 2018-2019 роки».
Під час презентації обговорили фінансування заходів, технологічну складову будівництва заводу й рекультивації сміттєзвалища, а також можливість будівництва нового сучасного інженерного полігону, як останню стадію цього масштабного проекту.
«З точки зору тої маси відходів, з якою матиме справу цей переробний комплекс, є ключові завдання для його функціонування. Найперше і основне – це суттєво зменшити об’єм залишкових відходів, які мають потрапляти на подальшу утилізацію шляхом захоронення. Другий аспект: відібрати якомога більше вторинної сировини, яка може бути повторно використана», – сказав Крістофер Раунд.
Майбутній сміттєпереробний комплекс складатиметься із двох основних частин. Перша є механічною, йдеться про спеціальні сита, що розділятимуть відходи на дрібну фракцію (здебільшого органічні відходи) та неорганічні відходи. Дрібна фракція після цього потраплятиме на компостування, а неорганічні відходи потраплятимуть на сортувальну лінію, де відбуватиметься ручне сортування та відбір вторсировини. Після відбору вторсировини та компостування може залишатись залишок, який після додаткової обробки відправлятиметься на полігон.
Друга частина комплексу складатиметься із біологічної обробки відходів, що буде розташована у окремій будівлі. Йдеться про компостування органічної фракції відходів у спеціальних тунелях.
Крістофер Раунд уточнив, що усі потужності комплексу будуть розташовані у приміщенні під накритим дахом. Процес компостування органічних відходів та їхнього «дозрівання» триватиме від двох до п’яти тижнів, протягом цього часу подріблені відходи перебуватимуть у спеціальному закритому приміщення.
«Після завершення процесу дозрівання компосту буде додаткове сортування цієї маси, з якої мають бути виділені залишки металу та інших елементів. Додаткове досортування видасть небажані домішки, які складаються здебільшого з інертних частин. Усе це відбувається у будівлі, яка є закритою і має свою системи очистки повітря через систему біофільтрів», – додав Крістофер Раунд.
Сміттєпереробний комплекс передбачає також будівництво цеху, де вироблятимуть РДФ–паливо, яке може бути використане на цементних заводах. Відбір матеріалів для виробництва палива може здійснюватися на етапі ручного сортування, коли забирають горючі матеріали для виготовлення високоякісного палива. РДФ-паливо нижчої якості також можна виготовляти з компосту.
Вадим Ноздря сказав, що зараз мерія веде перемовини з двома цементними заводами щодо можливого виготовлення РДФ-палива для цих підприємств. Він уточнив, що йдеться про заводи біля Здолбунова та Кам’янця-Подільського.
Після введення у експлуатацію сміттєпереробний завод зможе переробляти 65% всіх відходів, що продукують у Львові. 35% відходів будуть захоронювати на полігоні, однак під час «дозрівання» з компосту заберуть більшу частину рідини, яка б могла перетворитись у фільтрат. Вартість переробки 1 тонни сміття на сміттєпереробного заводі становитиме приблизно 1 тис. грн.
Вадим Ноздря додав, що відходи будуть захоронювати на новому полігоні, на будівництво якого заплановано витратити приблизно 15 млн євро. Однак наразі ще не відомо, де саме його облаштують.
На побудову сміттєпереробного комплексу та рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища Львів візьме 81 млн євро кредиту.
«Ми розраховуємо і на власні кошти. У бюджеті передбачено фінансування будівництва сміттєпереробного комплексу. Так, будуть виділені 2 млн євро на підготовчі роботи з будівництва нового сміттєпереробного комплексу та рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. Ще одне джерело фінансування цих робіт – це позики у розмірі 25 млн та 10 млн євро у Європейського банку реконструкції та розвитку. Ці кошти підуть на фінансування першочергових заходів, а саме очищення інфільтратів на Грибовицькому сміттєзвалищі та реалізацію першого етапу з будівництва сміттєпереробного комплексу… Далі очікуватимемо на позику Європейського інвестиційного банку, а це 46 млн євро. Ці кошти потрібні для завершення будівництва сміттєпереробного комплексу, закінчення рекультивації Грибовицького сміттєзвалища та будівництва сучасного полігону ТПВ», – сказав директор ЛКП «Зелене місто».
Вадим Ноздря зазначив, що на будівництво нового полігону потрібно 15 млн євро.
Нагадаємо, ЛКП «Зелене місто» оголосило тендер на розроблення пакету документації з будівництва механіко-біологічного комплексу з перевантаження та переробки твердих побутових відходів у Львові. Конкурс зі стартовою ціною 4,7 млн грн оголошено на розробку техніко-економічного обґрунтування та проектно-кошторисної документації. Про це йдеться в інформації у системі публічних закупівель ProZorro.
За матеріалами прес-служби ЛМР, Zaxid.net, та Вголос.