Львівська журналістка Катерина Родак написала допис, в якому стверджує, що викладач університету імені Івана Франка із зарубіжної преси Йосип Лось домагався її, коли вона там навчалася, передає Твоє Місто.
«Коли мені було 19 років, то викладач із зарубіжної преси Й. Лось на факультеті журналістики закрився зі мною в своєму кабінеті. Я мала скласти залік. Ми були удвох, і я дуже довго слухала його лекцію про те, що я особлива, що мені потрібен особливий чоловік – арієць, українець, з хорошою генетикою. І що треба вагітніти. Що мені треба працювати лише там, де він скаже. Ніякої журналістики в інтернеті, тільки газета. І щоб я перестала спілкуватись з подругами, бо вони погано на мене впливають. І що носити джинси з оголеними колінами мені не можна – це не моє це збуджує і відволікає викладачів (конкретно його)», – написала вона.
Потім, веде далі Катерина Родак, викладач взяв її за руку та «почав гладити, піднімаючи вверх рукав светру».
«Спитав, що я відчуваю? Я відповіла, що нічого. Але це була брехня – я відчувала огиду, але не змогла це сказати, бо на мене тиснув його професорський авторитет і відчуття, що це це буде перебільшенням, якщо я якось різко відреагую. Якимось чином це бридотне спілкування завершилось, і я більше не заходила в той кабінет наодинці».
Вона каже, що на факультеті переважна більшість знала, що викладач домагається до студенток, але це все зводилось до «хі-хі, ха-ха», мовляв, «він старий, така людинка з «привітом».
У коментарі «Твоєму місту» ще одна колишня студентка університету, Аліна Бондаренко, також повідомила, що була в подібній ситуації з цим викладачем.
«Мені було років 18 чи 19. Я прийшла здавати залік. Коли професор почав себе так поводити, то було навіть трохи страшно. Це я вже зараз розумію травматичний досвід і той епізод візуально пам’ятаю досі. Він звернув увагу на мій вигляд і почав розповідати, що я нагадую перше кохання. Пізніше він взяв мене за руку, щось говорив про мій погляд.. я була розгублена, тоді нахилився в мій бік (я так розумію, щоб поцілувати), але я відхилилася, намагалася змінити тему».
Аліса каже, що викладач також словесно ображав студенток, казав, що дівчина «гарна, але тупа», тож «чоловіку стане з нею скучно через тиждень».
«Було б добре, щоб в університеті нарешті зробили ретельну перевірку кадрів і налагодили взагалі всю систему, аби постраждалі мали можливість бути захищеними», – додала Аліса.
В коментарях під дописом Катерини Родак також пишуть коментарі й інші колишні студентки університету. Наприклад, Оксана Сенишин пише, що згаданий викладач «ліз цілуватися.. затискав до стіни».
«Вже не будучи студенткою, зустріла його випадково на вулиці. Переконував мене, що маємо зійтися, зачати і народити нащадка, «який буде геніальним», – написала Юлія Романюк.
В університеті поки не зреагували на це, однак «Твоє місто» звернулося за коментарем в пресслужбу та очікує на відповідь.
До слова, Йосип Дмитрович Лось, 1937 року народження, є кандидатом історичних наук, доктор політичних наук, професор. З 1993 року є завідувачем кафдери історії журналістики в університеті ім. Франка. З 1990 по 1994 роки був депутатом Львівської облради.
Нагадаємо, що 31 січня стало відомо, що актори та працівники Молодого театру подали колективну заяву до КМДА з проханням усунути Андрія Білоуса з посади директора — художнього керівника закладу на час розслідування. Режисера звинувачують у сексуальних домаганнях та непристойних повідомленнях до студенток університету Карпенка-Карого.
Зокрема, у мережі зʼявилися відео зі звинуваченнями Андрія Білоуса у сексуальних домаганнях. Проти нього почали збирати свідчення. Один з ініціаторів — випускник КНУТКіТ імені Карпенка-Карого та актор Валерій Філіпенко.
Згодом авторка відео розсекретила імʼя, це була Софія Сапожник, яка зараз живе у Лос-Анджелесі, і розповіла, що під час посвяти на першому курсі викладач запропонував усім студентам «купатися голими», аргументуючи це тим, що «це знак творчості та відкритості, і не варто соромитися тіла, бо це акторський інструмент». А сам Андрій Білоус заявив, що подав заяву до поліції.
Більше про сексуальні домагання та насильство в театральних університетах читайте на NGL.Media.