Підприємці львів’янка Дарія Яремчук та кримчанин Вадим Хребтов у 2014 році відкрили у Львові перше вегетаріанське кафе «Green». Нестача якісних продуктів рослинного походження підштовхнула їх до того, аби заснувати власне виробництво рослинних харчових продуктів «Зелена Корова». Зараз вони є одним із найвідоміших українських виробників фалафелю, тофу та соєвого молока, розповідає Ukrainer.
Вони спільно працюють над цілою родиною бізнесів, пов’язаних з рослинною дієтою: створили компанію-виробника харчових продуктів «Зелена Корова», львівське вегетаріанське арт-кафе Green та кафе швидкого харчування Little Green. Діяльність цих закладів спрямована на те, щоб дати людям знання про свідоме харчування та показати багатогранність рослинного меню.
Перше вегетаріанське кафе у Львові. Кафе Green відкрилося навесні 2014 року на вулиці Братів Рогатинців, що у середмісті Львова.
Меню у кафе змінюють кожні 4 місяці. Дарія каже, що мета кулінарних розробок — показати багатогранність і збалансованість вегетаріанського харчування.
Вадим розповідає, що одна з найпопулярніших страв у кафе — це фалафель з трьома видами хумусу. Рецепт страви розробляли близько двох років, бо шукали ідеальний результат: не сухий, не сирий і не пересмажений. У процесі розробки меню для кафе він не полишив і свою улюблену кондитерську справу. Почав навіть детальніше вивчати технологію виробництва веганських десертів.
«Зелена Корова» виробляє рослинні продукти харчування: тофу (сир із соєвого молока), паштети, закуски, пасти з бобових, горіхів тощо. За основу виробництва багатьох страв обрали сою. Соєві боби — це найбільш популярний замінник м’яса з високою харчовою цінністю. Вони містять 40 % білка і 20% жирів, набір незамінних амінокислот, кальцій, калій та клітковину. Соєвий білок відносно легко засвоюється організмом та не перевантажує шлунок.
Дарія і Вадим спершу почали виготовляти тофу, щоб забезпечити потреби кафе Green, адже на той час вони не знайшли українського постачальника традиційного азійського тофу. Власники купили невеличку «соєву корову» — апарат для переробки сої, який виробляв лише 100 кг молока на годину. Згодом, усвідомивши, що на їхню соєву продукцію є попит, Дарія та Вадим купили більший апарат та розширили виробництво.
У «Зеленій Корові» виробляють тофу за традиційною азійською технологією. Замочену сою перемелюють у «соєвій корові» із додаванням води. Отриману сполуку фільтрують, тобто відокремлюють молоко від соєвої пульпи (окари). Потім соєве молоко проходить термічну обробку. Тофу, як і будь-який сир, створюється за допомогою процесу коагуляції. Сирний згусток розкладають у форми, пресують і охолоджують.
Тут соєве молоко проходить два етапи сепарації. У такий спосіб, кажуть виробники, із сої можна взяти максимум протеїнів. Окару здають в утилізацію, але Вадим сподівається, що цей процес теж вдасться оптимізувати.
З молока соєвих бобів виготовляють різні сири тофу: з овочами, карі, смаженою аджикою, томатним соусом тощо. Завдяки високому вмісту білка такі сири називають «м’ясом без кісток». «Зелена Корова» продає готовий до вживання тофу, але Вадим радить спробувати також приготувати вдома і скуштувати свіжий соєвий сир.
Крім соєвих продуктів, в асортименті ТМ «Зелена Корова» є веганські паштети і ковбаси, хумус з нуту і сезамової пасти, а також фалафель з нуту, рису, окари, соєвого соусу та суміші спецій.
Де знайти продукцію? Тофу і фалафель від «Зеленої Корови» можна знайти на полицях мережевих супермаркетів. Наприклад, у «Сільпо» з позначкою «Лавка традицій», за підтримки яких виходить ця серія про локальних фермерів і виробників. Спочатку продукцію «Зеленої Корови» продавали лише у Львові, у нішевих крамницях здорового харчування. Згодом налагодили співпрацю з «Ашаном» та «Лавкою традицій» у «Сільпо» та почали працювати на всю Україну. Дарія Яремчук каже, що від запуску виробництва обсяги виросли у десять разів.
Виробники «Зеленої Корови» намагаються використовувати у своїй продукції сировину, вирощену в Україні. На виробництві «Зеленої Корови» працює понад двадцять людей.