У Львові накопичилося понад 7 тисяч тонн відходів, які нікуди вивозити, оскільки меморандум, підписаний 21 квітня, не виконується.
Про це заявив мер Львова Андрій Садовий на позачерговому засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної ситуації та надзвичайних ситуацій.
«Ситуація по виконанню меморандуму є нестабільною. По цьому меморандуму на сьогоднішній день лише 3 міста погодились приймати невеликий об’єм відходів зі Львова – 80 тонн ТПВ. Перенакопичення сьогодні надзвичайно критичне в межах міста Львова. Температура навколишнього середовища підвищується, тому нам треба приймати не прості рішення.
Ситуація є надзвичайно складною, я сьогодні о 12 годині мав робочу зустріч з головою Львівської обласної ради та з головою Львівської обласної державної адміністрації, яких проінформував про суть проблеми. Почався робочий день з дзвінка віце-прем’єр-міністру Кістіону, який володіє цією проблематикою. Якщо держава буде послідовною і всі, хто підписали меморандум, будуть тримати слово, тоді питання може бути вирішене, якщо ні, то треба вживати зовсім інші заходи. Тому готовність надзвичайно висока, завтра я буду у відрядженні в Києві, можливо, буду впливати своїми доступними методами, щоб до людей повертався здоровий глузд.
Це питання вирішується автоматично в рамках нашої держави, якщо є політична воля його вирішити. Якби така побідна ситуація сталась у нормальній цивілізованій країні світу, це було б вирішено за один день. Ми в Україні маємо тисячі полігонів. Щоб прийняти одну машину сміття зі Львова в інше місто – це проблема? Ні, але чомусь не приймають. Ми отримали сотні листів-відмов за останній час. А сесії обласних рад, які затверджували заборонити приймати сміття з інших регіонів?
Я маю велику повагу до тих міст, які з нами співпрацюють. Я вірю, що така кількість міст буде збільшуватись. Для цього потрібен час. Я маю повагу до бажання в тому чи іншому місті провести громадські слухання, проговорити питання на сесії. Це час, ми до цього готові. Але ми з вами, як громада міста, продукуємо відходи щодня. Ми не можемо зупинити продукувати ці відходи, їх треба банально вивозити. всі про це проінформовані. Всі закрили очі і роблять вигляд, що проблеми нема. Всі красиво рапортували 3 тижні тому, що підписали меморандум і питання знялось, поставили галочку. Я тоді говорив, що питання дуже складне і ця складність є до сьогоднішнього дня.
Ми сьогодні проінформували громаду про ситуацію, яка є, ми звернулись до голови державної комісії, прем’єр-міністра, до голови нашої обласної комісії пана Синютки, що меморандум, на жаль, не виконується. Ми поінформували усі служби, щоб бути готовими до наступних кроків, а наступний крок – це ініціатива оголошення надзвичайного стану, але таке рішення може приймати лише держава, місто не має права таке рішення приймати.
Чим більше міста готові прийняти сміття, тим більшою буде компенсація. Це річ, яка досягається в результаті перемовин. Базова компенсація у нас орієнтовно 500 грн за одну тонну. Це дуже серйозні кошти, за які можна розвивати місцеву інфраструктуру, це вигідно, але потрібне розуміння, ми не можемо під тиском змусити.
Я говорю, що сьогодні є проблема – понад 7 тис тонн відходів лежать на землі, їх нема куди везти, маючи в Україні тисячі полігонів. Всі говорять, що проблеми нема, меморандум підписали і все вирішили. Меморандум, на жаль, не працює в тому об’ємі, в якому ми очікували. Потрібен час, потрібна можливість користатись іншими полігонами, які є в державі», – зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.