Четвер, 1 Травня

У Львові хворих із множинною мієломою безкоштовно забезпечуватимуть ліками: стартує нова міська програма

Підписуйтеся на наш канал в Telegram та сторінку в Instagram

У Львові розробили нову міську програму забезпечення лікарськими засобами пацієнтів із множинною мієломою – серйозним онкологічним захворюванням крові. Її напрацювали управління охорони здоров’я міста спільно з медичними установами, щоб дати мешканцям шанс на повноцінне життя навіть з важким діагнозом. Про це повідомляє пресслужба ЛМР.

Програма передбачає:

  • безкоштовне забезпечення дороговартісними препаратами (Бортезоміб, Леналідомід, Помалідомід, Ельтромбопаг), рекомендованими світовими протоколами;
  • підтримку в підготовці до трансплантації кісткового мозку;
  • створення реєстру пацієнтів для прозорого й адресного надання допомоги;
  • покращення діагностики та інформування про хворобу.

Скористатись програмою можуть мешканці Львівської громади, які проживають тут не менше 12 місяців.

«Це надзвичайно важлива програма, тому що пацієнти з такою патологією кількість їх зростає. Державна програма забезпечує лікування на 60% таких пацієнтів, решту лягає на їх плечі. Це дуже велика сума – один курс лікування понад 500 тисяч гривень, для багатьох хворих це непосильний тягар, тому місто буде підтримувати таких хворих і забезпечувати їх препаратами, щоб досягти ремісії, жити довше і більш якісно», – говорить Ірина Коренькова, заступниця начальника відділу моніторингу надання медичних послуг міського управління охорони здоров’я.

Вона також наголосила, що у Львові є 2 профільні відділення на базі Першого та Другого ТМО. В Другому ТМО відділення працює вже давно та лікує 100-120 пацієнтів щороку.

Фахівці пояснюють, що множинна мієлома – це злоякісне захворювання, що вражає кістковий мозок, ослаблює імунітет, викликає ураження кісток і нирок. Хвороба невиліковна, але сучасне лікування дає змогу досягнути ремісії та суттєво продовжити життя.

Щороку у Львові за медичною допомогою з таким діагнозом звертаються близько 200 осіб. За даними Першого медоб’єднання, лише у 2024 році у Львові провели 11 трансплантацій кісткового мозку, з яких 9 – пацієнтам із множинною мієломою. Усі вони вижили та продовжують лікування. У 2025 році вже виконано 7 трансплантацій, 4 – з тією ж патологією.

Препарати для лікування коштують понад 500 тис. грн на проведення повного курсу лікування на одного пацієнта. Державне фінансування покриває орієнтовно 60% потреб, тому місто бере на себе додаткову частину витрат.

За попередніми розрахунками, Першому медоб’єднанні потрібно 7,9 млн грн на рік, Другому медоб’єднанні – 16,4 млн грн. Для запуску програми необхідний стартовий бюджет у розмірі щонайменше 5 млн грн.

«Це не просто програма про ліки – це про турботу і надію для сотень людей. Ми хочемо, щоб львів’яни мали шанс на довше і якісніше життя, незважаючи на складні діагнози. Кожне життя вартує того, щоб за нього боротись», – каже Ірина Кулинич, заступниця міського голови Львова.

«У 2024 році ми мали 9 трансплантацій – усі пацієнти вижили. Це показник ефективності підходу. Але 500 тис грн на рік – це непідйомна сума для більшості сімей. Тому місто долучається і підтримує», – додає Марта Матюшко, керівниця управління охорони здоров’я.