Історично в Пасажі Міколяша розміщувались відомі львівські кав’ярні, кінотеатри «Пасаж» і «Люкс», а вхід прикрашав фонтан зі скульптурою німфи.
У Львові планують відновити частину критого проходу між вулицями Коперника та Вороного – Пасаж Міколяша. Історично в цій будівлі розташовувались ресторани, магазини та аптека відомого чеського підприємця Петра Міколяша. Про це Tvoemisto.tv розповів головний архітектор проекту детального плану території, обмеженої вул. М. Вороного, вул. С. Руданського, вул. Ф. Ліста, вул. М. Коперника, пл. А. Міцкевича, просп. Т. Шевченка, Юрій Столяров.
За його словами, наразі йдеться про відновлення лише третини пасажу – з входом зі сторони вулиці Коперника.
«Наразі мова йде лише про відновлення частини пасажу. Коли його буде відновлено, пасаж збереже свою історичну функцію – тут буде розміщено кав’ярні, магазини, можливо відновлять ту саму аптеку Петра Міколяша. Коли це буде реалізовано говорити важко, адже спочатку потрібно знайти інвестора», – розповів Юрій Столяров.
Детальний план території (ДПТ) передбачає будівництво будівель на місці колишнього пасажу Міколяша. Висота цих будівель становитиме від 2 до 4 поверхів. Як розповів ZAXID.NET архітектор Юрій Столяров, під час будівництва нових споруд за зразок братимуть історичні фотографії пасажу, щоб відтворити архітектуру XX ст.
Перша черга передбачає відтворення частини пасажу з вул. Коперника. Йдеться про будівництво чотирьохповерхового будинку у внутрішньому дворі будинку №1, що на вул. Коперника. До слова, саме будинок на вул. Коперника, 1, був одним з входів у пасаж Міколяша.
На першому поверсі проектованої будівлі планують облаштувати кафе-кондитерську, на другом поверсі передбачено облаштувати ресторан, а на третьому та четвертому поверхах будуть службові та офісні приміщення. Площа першої черги будівництва становить 1,5 тис. м2.
Пасаж Міколяша – це прохід протяжністю 120 метрів між вул. Коперника, 1 та вул. Вороного, 6. У XX ст. тут була торгова галерея, де знаходились магазини, кав’ярні, кінотеатри та ін. Пасаж був першою у Львові масштабною будівлею торгово-розважального комплексу (площа 5,7 тис. м2). На початку Другої світової війни, у 1939 році, на пасаж Міколяша впала німецька бомба, унаслідок чого він був зруйнований.
Існувало два входи до пасажу. Перший — з вулиці Коперника, 1 через браму знаменитої аптеки Міколяша. Другий – зі сторони вулиці Крутої (теперішня Вороного). Пасаж був критий ажурною заскленою металевою конструкцією. Всередині розміщувались кав’ярня «Кришталевий Палац» представництво фірми «Сітроен», склад порцеляни, скла та срібла, фотоательє, магазини та кінотеатри «Пасаж» і «Люкс», власником яких був Людвік Кухар. З боку вул. Коперніка пасаж прикрашав фонтан зі скульптурою німфи.
Нагадаємо, що детальний план території, обмеженою вул. М. Вороного, вул. С. Руданського, вул. Ф. Ліста, вул. М. Коперника, пл. А. Міцкевича, просп. Т. Шевченка, передбачає будівництво 6-поверхового готелю, дворівневого підземного парікнгу, реконструкцію вулиць Ференца Ліста, Миколи Вороного та реконструкцію з облаштування пішохідної зони вулиці Руданського.
4 червня у великій сесійній залі ЛМР о 18:00 відбудеться зустріч з головним архітектором проекту щодо розробленого ДПТ. Письмові пропозиції щодо розробленої документації можна подавати до відділу громадського партнерства «Секретаріату ради» через ЦНАП до 7 червня.