Неділя, 8 Вересня

У Карпатах дослідили місця падіння збитого партизанами в 1943 році німецького літака

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Учасники громадської організації “Пошук літаків ДСВ в Україні” дослідили місця падіння месершміта Ме-110, збитого в 1943 році партизанами Ковпака в Карпатах

Про це на facebook-сторінці повідомив керівник громадської організації “Пошук літаків ДСВ в Україні” Андрій Кір’янов, передає “Еспресо.Захід“.

Він розповів, що в мемуарах Ковпака є згадка за два збитих німецьких літаків під час карпатського рейду. Інформація в художній літературі не підтверджена архівними документами завжди викликає сумніви, тому це місце шукали давно.

“Якраз нещодавно наш колега Михайло повідомив що знає місце де впав один з літаків збитий ковпаківцями. На місці падіння він знаходив уламки та шильдік де було зазначено конкретну модель Bf-110C. Отже, можливо, якраз це і є один з тих літаків. Тому вирушили на місце, щоб детально дослідити його. Невелика команда, також нові учасники пошуку приєдналися”, – йдеться у дописі.

Місце падіння було неподалік села Манява, що на Франківщині, під самим хребтом на висоті 650 м. Сам літак був підбитий в районі села Солотвін.

В самій Маняві місцеві мешканці вважають що літак збила Марія Евенко, партизанка зі з’єднання Ковпака. В селі є її постамент. Загинула 19.07.1943 року. Якраз в той день коли загін збив літак. Посада Марії – медсестра.

“Подивились по архівах – є дані про її загибель та поховання, також дані про поранення та нагороди. За літак нічого ніде не згадувалось. Сам Ковпак також нічого за неї не писав”, – додав Кір’янов.

Місце падіння знаходиться на схилі, неподалік хребта. Великих уламків не знайшли, адже вважають, що скоріш за все їх вивезли місцеві. Також на місці падіння вже раніше проводились пошуки.

Розповідають, що уламків наразі знайдено небагато: гільзи маузера, частина приборки, уламки скла кабіни та бронескло, шильдік блоку пуску димів, ймовірно частини моторного відсіку.

По деяких Fl номерах встановили звідки є ці прилади, частина з них використовувалась тільки на моделях літаків Ме110 та Рама. Номер літака так і не вдалося розшукати. Зауважують, що в архівах поки що також немає інформації, хоча дата падіння зазначена 19 липня 1943 року.

Місце ретельно дослідили, радіус падіння не є великий для такого типу літака. По декількох наявних деталях та уламках літак відповідає моделі Ме110. Дослідники наголошують, що вони фактично підтвердили версію збиття літака партизанами, бо досі то були лише легенди та художня література.

“Цікава деталь – Ковпак старався уникати сутичок з упівцями, тобто домовлявся з ними, щоб не вступати в бій. Велике сподівання партизани мали на місцеве населення. Але їх надії не виправдались – західна Україна дуже неохоче допомогла їм харчами та необхідним. Мета Ковпака була налаштувати населення на збройний супротив німцям, але це не вдалося. Сам Ковпак був типовий радянський командувач. Матеріалів про нього є багато. Але наша мета була знайти збитий літак. Місію виконано, хоча і номерів літака не знайдено. Можливо колись архів підкаже що і як”, – розповів керівник громадської організації.

Всі деталі знайдені на місці падіння будуть передані в державний музей ім.Антонова в Києві.

Си­дір Ков­пак став ві­до­мий зав­дя­ки кар­патсь­ко­му рей­ду, який був про­ве­де­ний у 1943 ро­ці. За сто днів з’єд­нання під ко­ман­ду­ван­ням С. А. Ков­па­ка прой­шло по тилах гіт­ле­рів­ців у Рів­ненсь­кій, Тер­но­піль­ській, Іва­но-Фран­ківсь­кій об­ластях. За цей пе­рі­од бу­ло зни­ще­но біль­ше як 3000 ні­мець­ких сол­да­тів та офі­це­рів, зни­щи­ли 17 гар­ні­зо­нів, пі­дір­ва­ли 19 еше­ло­нів, 52 мос­ти, 43 наф­то­ві виш­ки, 13 наф­тосхо­вищ, 4 наф­то­пе­ре­гін­них за­во­ди і наф­топро­від.