Понеділок, 23 Грудня

У більшості львівських парків є компостери, які перероблятимуть залишки рослин на добриво

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У зелених зонах Львова з’явилися компостери для органічних відходів. Тепер із опалої листви керівництво кожного парку може робити добриво. Втілення такого задуму для нашого міста є пілотним проектом. Ззовні їх не відрізнити від звичайних дерев’яних ящиків. У такий спосіб у місті хочуть популяризувати децентралізоване компостування залишків рослин. Про це розповідає Правда тут.

Засновниця ініціативи «Zero Waste» Ірина Миронова пояснила: “Ми подіваємося, що в майбутньому працівники парку будуть мати можливість якусь частину в час листя, коли воно ще не масово падає і не приїжджають машини для централізованого забору компостувати, не скидати його в смітники“.

Фото: pravdatutlviv.com

Розпоряджатися компостерами парки зможуть на власний розсуд: віддавати усе назбиране в ЛКП «Зелене місто» або ж використовувати компост у якості добрива на власній території. Наразі такі скрині для компостування призначені лише для парків, втім люди, які мешкають поряд, можуть також приносити свій рослинний непотріб.

Разом із тим, співкоординаторка ініціативи Діана Попфалуші зазначила: “Насправді місто дуже потребує цього, бо починається сезон осені, і немає куди подіти листя чи траву. Не завжди у парків є достатньо можливостей і фінансування, щоб вивозити це на постійній основі“.

Задум реалізовують у межах комплексного проекту про систему управління відходами. Загалом у львівських парках встановили 30 таких компостерів. Це пілотний проєкт, а взяли цю модель із Брюсселю.

Керівниця проєктів і програм міжнародної благодійної організації «Екологія- Право-Людина» Ганна Хомечко додала: “Збирати і переробляти органічні відходи складно. На щастя, запустили міську станцію компостування органіки, таким чином дії нашого проєкту були синхронізовані із діями влади, що було дуже успішно“.

Нагадаємо, що перший в Україні компостувальний майданчик презентували у Львові ще у червні. Він приймає та переробляє у добриво харчові та садові відходи від населення та закладів харчування.

“Компостоване – це означає вже органічне добриво, яке буде передаватися на «Зелений Львів» для удобрення клумб, насаджень, парків, скверів у місті. Воно буде безкоштовно роздаватися львів’янам, якщо нам вдасться зробити дуже якісний компост, тоді будемо продавати“, – заявив директор ЛКП «Зелене місто» Святослав Євтушенко.

Відсутність органіки у наших сміттєвих баках зменшить обсяг відходів, що треба захоронити, зменшить обсяги утворення інфільтратів на сміттєзвалищі, покращить якість вторсировини, яку відсортують згодом перевізники.

Навіть сьогодні є свідомі львів’яни, що привозять на вул. Пластову свої органічні відходи, тим самим зменшуючи обсяги сміття, що треба захоронювати на сміттєзвалищах Львівської області та за її межами. А компост з органічних відходів, як ми бачили, користується популярністю у жителів, адже сприяє покращення якості ґрунтів.

Фото: epl.org.ua

Нагадаємо, що роздільний збір органіки у містах ЄС має запрацювати до 2023 року, тому ініціативи міста Львова «йдуть в ногу» із європейськими ініціативами.