Вівторок, 24 Грудня

Три замки Львівщини передали у власність держави

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Депутати Львівської облради під час пленарного засідання 12 березня дали згоду на безоплатну передачу Міністерству культури низки об’єктів нерухомого майна, що належать до культурної спадщини. Про це повідомляє IA ZIK.

Зокрема, йдеться про оборонну вежу у селі П’ятничани, Олеський, Золочівський та Підгорецький замки, які перебувають у користуванні Львівської національної галереї мистецтв.

Замки входять до туристичного маршруту «Золота підкова Львівщини».

Перехід об’єктів у державну власність має вберегти пам’ятки від приватизації.

У 2017 році ці об’єкти Львівська обласна рада планувала прийняти в комунальну власність. Однак тоді частина депутатів вважала, що так пам’ятки можуть потрапити у приватні руки.

«Золота підкова Львівщини» — популярний туристичний маршрут найбільш відомими замками області. Назву «Золота підкова» отримав через розташування замків дугою, що схожа на підкову. До маршруту, як правило, включають Олеський, Підгорецький, Золочівський, а іноді ще й Свірзький та Старосільський замки. Довжина маршруту — 238 км. Маршрут був створений з ініціативи Бориса Возницького для популяризації замкової спадщини Галичини.

Варто зазначити, у період з 2010 по 2018 роки, ні з державного, ні з обласного бюджету не виділялися кошти на утримання замків Львівської області.

З 2016 по 2018 роки ЛОДА фінансувала виведення з аварійного стану Поморянського замку. Відповідно з обласного бюджету було виділено 700 тисяч гривень у 2016 році, 900 тисяч гривень у 2017 та 500 тисяч гривень у 2018 році.

На Львівщині можна нарахувати майже 20 замків, фортець та палаців. Більшість з них були збудовані у ХVI-XVII столітті як особові маєтки тодішньої знаті або оборонні споруди. Проте жоден замок на Львівщині не утримується за рахунок бюджету

«Ми отримуємо фінансування тільки з міського бюджету. Ті кошти, які надає Золочівська адміністрація – мізерна сума. Думаємо подати заявку на проект Польща-Білорусь-Україна, але для цього необхідно паралельно мати ще один об’єкт з другої сторони кордону. Зараз ми рухаємося у цьому напрямку», – поділилася раніше Оксана Ткачук, т.в.о. директора департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА, у відповіді на інформаційний запит ІА «Вежа».

Нагадаємо, у 2018 році Підгорецький замок вперше за 79 років відкрили для туристів.

Відтепер туристи зможуть потрапити до Китайського кабінету, пройтись Золотою, Кармазиновою та Обідньою (Лицарською) залами і побачити копії картини, які прикрашали раніше стіни палацу.

Замок ще не відремонтовано повністю. Зокрема, стан будівлі не дозволяє розмістити тут оригінали картин із Львівської національної галереї мистецтв. Тому в експозиції представлено копії полотен Шимона Чеховича, Гіацинта Олесінського, Якоба Йорданса, Шарля Ле Бруна, Яна Де Баана, Пьєтро Бьянчі, Олександра Григлевського, Джованні Баттісто Клементі, Йозефа Грассі та інших італійських, австрійських, польських, французьких, нідерландських художників.