Львівська область має багату і унікальну природу. Різноманітні ландшафти від рівнин до високих гір, багаті басейни річок Дністер, Стрий і Західний Буг. Рекомендуємо вам заглянути у блакитне вікно, побувати на оборонній вежі та поблукати серед скель та в давньому княжому городі.
1. Озеро Барвінок у Новому Роздолі
Серед Стільського горбогір’я, неподалік Нового Роздолу знаходиться одне з наймальовничіших місць Львівщини – озеро Барвінок. Воно утворене в результаті перекриття дамбою річки Барвінок і оточене заповідними дубово-буковими лісами.
Озеро Барвінок має 5 відпочинкових пляжів. Воно простягається у 2-3 км і має глибину 3-8 метрів, проте є місця із впадинами до 9 метрів. В озері є багато риби: карпи, щуки, судаки, окуні, плотви, верховодки, а також водяться раки. Барвінок належить Українському товариству мисливців та рибалок.
2. Верецький перевал
Верецький перевал — перевал в Українських Карпатах на межі Закарпатської і Львівської областей. Він розташований на розділі річок Стрий та Латориця, на висоті 841 метр над рівнем моря. Звідси відкриваються неймовірні гірські пейзажі, в тому числі на Боржавські полонини.
Перевал був свідком історичних подій. Тут у 1939 року польські прикордонники розстріляли біля 600 полонених захисників Карпатської України, вихідців з Галичини. У 2017 році на цьому місці відкрили меморіал.
Перевал також вважається визначним і для угорців, бо за літописними свідченнями саме через нього у 895 році угорські племена на чолі з князем Алмошем пройшли в Європу й оселилися в Панонії.
3. Турківський район. Річка Стрий та серпантин
Якщо бажаєте на трішки переміститись у своєрідну Швейцарію чи Норвегію з гірськими серпантинами, то вам сюди. На дорозі Н-13 біля села Явора Турківського району простягається дуже гарний дорожній серпантин. Звідти відкривається прекрасний краєвид на річку Стрий та навколишні красоти. Дорога там, до речі, вже гарно відремонтована.
4. Мисливське господарство “Стир
Поруч з районним центром Броди на Львівщині розташоване державне підприємство “Мисливське господарство “Стир”.
Тут є всі умови для хорошого відпочинку: невеликий готель, вольєри з дикими кабанами, фазанами, сосновий ліс, озеро, пасіка і навіть будиночок “Баби Яги”. У лісі водяться зубри і козулі,лосі, благородні олені, є дикі кабани, лисиці, зайці, бобри У лісництві можна порибалити, приїхати на полювання, подивитися на місцеву пасіку, покупатися в озері, посмажити шашлики, зварити юшку і інше.
5. Скельний монастир села Розгірче
У цьому карпатському селі знаходиться скельний монастир XIII-XIX ст., який є унікальним двоярусним печерним комплексом, на першому ярусі якого колись були видовбані в скелі-пісковику житлові і господарські споруди, а на другому була монастирська церква.
Із монастиря відкривається чудовий краєвид на навколишні хребти Сколівських Бескидів та річку Стрий.
6. Національний природний парк “Сколівські Бескиди”
Національний природний парк в Українських Карпатах. Розташований, в межах Сколівського і (частково) Турківського та Дрогобицького районів. Парк охоплює частини басейнів річок Стрий та Опір і займає площу 35 261 га, з яких 24 639,3 га передані парку в постійне користування.
На території парку збереглися рештки природних високопродуктивних і біологічно стійких деревостанів – вікові чисті букові ліси природного походження, еталонні смерекові і ялицеві ліси, які значною мірою відображають різноманітність лісового покриву Бескид. Тут водяться олень благородний, козуля, кабан дикий, заєць-русак, білка, лисиця звичайна, куниці лісова і кам’яна, вовк, ведмідь бурий, з рідкісних видів – борсук, кутора мала, полівка мала водяна, горностай, кіт лісовий, рись звичайна, нічниця довговуха, нічниця Наттетера, підковоніс малий. Загалом на території парку охороняються 11 видів тварин, занесених до Європейського червоного списку та 30 видів, занесених до Червоної книги України.
Найвідомішою вершиною Сколівських Бескидів є гора Парашка (1268 м.) до якої ведуть добре промарковані маршрути від Сколе.
7. Бірюзові озера біля села Ясенів
Серед чудової природи Вороняцьких гір знаходиться унікальний природній об’єкт – карстові водойми «Сині вікна». Вони утворилися в результаті розчинення карбонатних порід водою. Через яскравий бірюзовий колір води, яка заповнила вапняковий карст, ці водойми називають бірюзовими озерами.
Синє Вікно розташоване в межах Бродівського району Львівської області, на південний схід від села Ясенева, на території національного природного парку «Північне Поділля».
Біля озер пролягає багатий на пам’ятки природи, архітектури та історії туристичний маршрут з Підгірців до Підкаменя — «Стежками Вороняцького кряжу». Саме озеро розташоване на узліссі за 1,5 км. Його довжина становить 43 м, а глибина сягає 14 м..
8. Тустань
Княжий град у ІХ-ХІІІ ст., давньоруський наскельний оборонний комплекс, митниця та місто-фортеця, залишки якого розташовані в Сколівському районі Львівської області, поблизу с. Урич, Пісковики в c. Урич — природний об’єкт, що має наукову, естетичну, рекреаційну та історико-культурну цінність. Тепер ці пісковики оголошено Державним історико-культурним заповідником “Тустань”, який щорічно відвідують до 3 000 туристів.
Tустань -унікальна пам’ятка історії та архітектури ІХ-ХІІІ століття, аналогів якої немає в Європі. Неповторність Тустані полягає не лише у її природних особливостях, хоча скеля, сама по собі, вражає. Унікальність Тустані полягає ще й у можливості точного (90%) відтворення дерев’яної забудови, що існувала на скелях. Річ у тім, що будівничі, споруджуючи неприступну дерев’яну фортецю на скелях, довбали в камені пази для закріплення дерев’яних конструкцій. Дерева давно немає, а сліди в камені збереглися.
9. П’ятничанська вежа
П’ятничани знаходилися на торговому шляху зі Львова до Галича. З метою захисту тут збудували оборонну і спостережну вежу XIV-XV ст., яка зараз є частиною Музею-заповідника «П’ятничанська оборонна вежа».
У 1995 року П’ятничанську вежу відкрили як музей. Експозиція музею розташована на другому та третьому ярусах кам’яної надбрамної вежі. Тут виставили археологічні знахідки з території колишнього оборонного двору та відомі зразки мілітарної архітектури періоду Галицько-Волинського князівства. На пам’ятці відновлено звідний міст, який піднімається за принципом противаги.