Неділя, 24 Листопада

TED відмовився публікувати виступ українського військового через мову «ворожнечі щодо росіян»

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Осередок TEDxUCU при Українському католицькому університеті оголосив, що припиняє свою діяльність через відмову головного офісу TED у США публікувати виступ українського військового, історика та аспіранта УКУ Максима Осадчука з конференції восени 2023 року. Про це повідомили в TEDxUCU.

Головний офіс TED вважає, що виступ Максима містив «провокаційні висловлювання» у стилі «ми проти них» (inflammatory «us vs. them» statements) про війну в Україні.

Наприклад, такою визнали фразу Осадчука: «pосіяни намагаються привласнити спільну перемогу над німецьким фашизмом, але, як завжди, вони крадуть… Тут втім нічого нового, росіяни є росіянами».

Також зауваження виникли до фрази про «задушливі обійми “руского міра”» і про те, що «під час війни ми навчились конвертувати нашу любов до своїх і ненависть до окупантів у волонтерський рух…».

У головному офісі TED пояснили своє рішення тим, що «на сцені TEDx не місце робити широкі узагальнення щодо національності на основі дій їхнього уряду». На їхню думку, Максимова риторика є «об’єктивно расистською та упередженою».

«Хоча [локальна] аудиторія TEDxUCU може сприйняти Максимову ідею як стимулюючий заклик зберегти українську свободу, онлайн-глядачі [з усього світу] можуть не розчути цей посил серед ненависницьких висловів про ціле населення. Висловлювання про «росіян» приглушує силу Максимового послання для аудиторії за межами вашої місцевої громади. Замініть «росіян» на будь-яке інше населення країни, і ефект буде той самий», — стверджують у TED.

Команда TEDxUCU категорично не погоджується з такою інтерпретацією. Вони кажуть, що довгий час вели комунікацію з центральним офісом щодо цього, наводили контраргументи і необхідні тлумачення слів Максима.

Там вважають, що «в будь-якій війні є дві сторони, тому риторика “ми проти них” — це опис об’єктивної ситуації, а не мова ворожнечі. Ми реагуємо на те, що відбувається з нами в умовах недотримання базових загальнолюдських принципів з боку країни-агресора».

Так, фраза «росіяни є росіянами», пояснюють в команді УКУ, стосується системного привласнення, крадіжки Росією української історичної та культурної спадщини. Словосполучення «русский мир» та його інтерпретацію, нагадують в УКУ, можна знайти в роботах, скажімо, американських дослідників Тімоті Снайдера чи Енн Епплбаум. Вони, зокрема, наводять цитату Снайдера, що «покоління молодих росіян, тих, хто виживе, буде причетне до воєнних злочинів, і до кінця життя буде огорнуте травмою і почуттям провини».

У локальному осередку TEDxUCU вважають, що TED не публікує відео Максима, бо думає, що перебуває в ситуації, яка вимагає нейтральності, необхідності чути різні сторони тощо. «Але ми цього не приймаємо. Насамперед ми цілком поділяємо тези, висловлені нашим промовцем», — заявили в команді УКУ.

Тож команда TEDxUCU вирішила припинити свою діяльність і висловлює подяку всім промовцям та партнерам команди за попередні роки.

Сам Максим Осадчук, який зараз перебуває на службі у війську, у коментарі «Детектору медіа» сказав, що повністю солідаризується з позицією TEDxUCU. «Можу хіба подякувати УКУ за принципову позицію», — сказав Максим.

Ліцензовані події TEDx при УКУ відбувалися чотири рази у 2017—2019 роках та в 2023 році після вимушеної перерви, пов’язаної з пандемією COVID-19 та початком повномасштабного вторгнення Росії.