Неділя, 23 Лютого

Стан атмосферного повітря в контрольних моніторингових точках на Львівщині є в межах норми

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Львівській області працюють шість автоматизованих станцій моніторингу якості атмосферного повітря. Вони розташовані поблизу основних забруднювачів повітря: вздовж автомобільних трас та промислових об’єктів. Чи фіксують на Львівщині погіршення якості повітря, дізнавалося Суспільне.

Львів’яни все частіше нарікають на погіршення якості повітря. У деяких районах міста в зимовий період навіть був смог, який нагадує густий туман. У Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України запевняють: стан атмосферного повітря в контрольних моніторингових точках на Львівщині є в межах норми. Перевищення допустимих норм небезпечних газів, таких як оксид азоту, оксид вуглецю, сірчистий ангідрид та озон, у Львівській області не зафіксували.

“Якість повітря у Львові та на Львівщині – в межах норми. Те, що час від часу у мережі чи ЗМІ з’являються повідомлення про погіршення стану повітря, можна пояснити тим, що в кожного своя система координат. Вимірюючи за допомогою експрес-методів, показники можуть різнитись. У нас інші методи: ми беремо 300-500 літрів повітря, привозимо все в лабораторію і за допомогою різних хімічних досліджень виводимо результати. Тож перевищень немає”, – каже завідувач відділу досліджень фізичних та хімічних факторів Центру контролю та профілактики хвороб Юрій Подолюк.

Про те, що жодних перевищень за небезпечними газами немає, зазначили і в Департаменті екології та природних ресурсів ЛОВА.

Єдине, що фіксують, це незначне погіршення через пил. Причиною можуть бути як погодні умови, так і людський фактор.

“Нинішня ситуація є типовою для осінньо-зимового періоду. Морозна погода, вологість, ожеледиця, посипання доріг піщано-соляною сумішшю, а також опалення помешкань альтернативними видами палива (не завжди сухими дровами, торфобрикетами та вугіллям у домогосподарствах), велика кількість автомобілів і викид вихлопних газів можуть забруднювати повітря і впливати на їхню якість. Тобто, пил від цього піднімається вгору і датчики показують перевищення. Отож, фіксуємо незначне погіршення повітря, але воно не критичне”, – зазначив начальник відділу нормування дозвільної діяльності та моніторингу департаменту екології та природних ресурсів ЛОВА Ігор Кравець.

Крім зимового періоду, циклічність із погіршення повітря може виникати восени та навесні, коли домогосподарства спалюють сухостій або траву. Через горіння і рух повітря датчики фіксують зміни.

Вимірювання якості повітря в області: де і як часто проводять

Як наголосив Юрій Подолюк, у Львові заміри повітря проводять на перехресті вулиць Виговського-Городоцька, поблизу “Епіцентру”, що у Сокільниках, а також поблизу ТЕЦ-1, ТЕЦ-2 і на вул. Шевченка, 376, а також за межами міста і на деяких трасах. Лише за сильних морозів цього не роблять, в інші дні – перевірка періодична.

У Львівській області працюють шість автоматизованих станцій моніторингу якості атмосферного повітря, чотири з яких закупили за гроші бюджету, а дві – профінансували за грантові гроші німецького товариства міжнародного співробітництва “GIZ”.

За словами Ігоря Кравця, п’ять із станцій є індикативні і одна референтна. Зокрема, вони розташовані у м. Стрий, м. Борислав, смт. Добротвір, с. Сокільники (новий Епіцентр), с. Шабельня (Рава-Руська ТГ) та м. Шептицький.

Станції вимірюють вісім показників забруднюючих речовин (п’ять — гази і три — різні частинки пилу), як це передбачено Програмою державного моніторингу в галузі атмосферного повітря. Натомість станції, які встановлюють інші організації, переважно громадські, зазвичай фіксують лише один-два показники, переважно пов’язані з рівнем пилу. Тому такі дані є обмеженими.

“Наші станції, які сертифіковані і повірені, проводять заміри в онлайн-режимі 24/7, за їхніми даними, зараз повітря у межах норми по всіх восьми речовинах, які моніторимо. Відповідно до Директиви 2008/50 ЄС, перевищенням вважається середньодобове значення забруднюючих речовин, тоді як на онлайн-карті відображаються миттєві значення і довіряти їм не завжди коректно”, – зазначає чоловік.

Одними з тих, хто перевіряє якість повітря, є платформа “SaveEcoBot”. За їхніми даними, станом на кінець тижня якість повітря у Львові перебуває на зеленому (хорошому) рівні. У певних районах міста, позначених сірою зоною, даних немає. Гірша ситуація у селі Сокільники — там зафіксували жовтий (помірний) рівень якості повітря.

Як зазначив Ігор Кравець, досить часто перевищення за пилом може спостерігатись і на карті Європейського індексу якості повітря.

Як покращити ситуацію з якістю повітря

У Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України і в Департаменті екології та природних ресурсів ЛОВА просять мешканців бути свідомими: не палити сухостій та використовувати для опалення лише якісні і сухі дрова.

“Чим більша вологість дров, тим більші викиди в повітря. Торфобрикети також бажано, аби були сертифіковані і відповідали екологічними нормам. Значної шкоди не лише довкіллю, а й погіршенню якості повітря, яким ми дихаємо, завдає паління сухостою. Річ у тім, що під час горіння рослинних відходів вивільняється значна кількість мікрочастинок диму (пил, окис азоту, чадний газ, важкі метали та канцерогенні сполуки). Тож людям потрібно пам’ятати, що кращим є компостування, а не спалювання”, – додав Ігор Кравець.

Також мешканців просять зменшити використання приватного транспорту, натомість більше користуватися громадським.