Понеділок, 30 Вересня

Сонячна станція на даху багатоповерхівки у Львові: скільки це коштувало мешканцям і на скільки вистачає електрики

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Будинок на Торф’яній, 21-а – одна з небагатьох багатоповерхівок у Львові, мешканці якої можуть не боятися тривалих блекаутів взимку. Влітку минулого року ОСББ “Паркові вежі” встановило на даху сонячну станцію. Після цього зрозуміли, що потрібна реконструкція системи електропостачання будинку й додаткове обладнання. Детально про те, у скільки обійшлася сонячна станція та на що вистачає виробленої електрики, “Еспресо.Захід” розповів голова ОСББ “Паркові вежі” Олег Панчишин.

Вживані сонячні панелі з ЄС отримали безплатно

“Насправді все почалося ще у 2022 році, коли купили перший інвертор – слабенький, на 3,5 кВт, і два акумулятори. Цього вистачало для електричних замків, воріт, інтернету та відеонагляд, – каже Олег Панчишин. – Це послужило нам місяці три-чотири. Відтак ми замінили його на інвертор на 8 кВт та чотири акумулятори. Це було на початку зими 2022 року. Той інвертор мав пристойні характеристики, тож я почав шукати, де взяти до нього сонячні панелі”.

За допомогою відділу супроводу ЛМР ОСББ вийшло на благодійний фонд в Івано-Франківську. Через цей фонд отримали вживані сонячні панелі від литовської компанії.

“Нам виділили 36 вживаних панелей з ЄС. У лютому 2023 року ми ці панелі привезли. У квітні-травні ми лише змонтували сонячне поле на даху й запустили станцію на тому інверторі, що в нас був, – каже Олег Панчишин. – Виявилося, що електроенергію, яку дає це поле, неспроможні забрати наші акумулятори та наш будинок. Потрібна реконструкція системи енергопостачання. Тож ми почали перемикати на той інвертор більшість обладнання будинку, окрім трифазного (бо наш інвертор був однофазний)”.

На нове обладнання взяли 650 тис. грн у кредит

На той момент витрати ОСББ на інвертори, акумулятори та зміну системи електропостачання уже сягнули 200 тис. грн (з урахуванням того, що обладнання, яке замінили, вдалося продати). А витрати ОСББ – це витрати мешканців будинку.

“Насправді, якщо голова і правління ОСББ не лізтимуть зі шкіри, аби переконати мешканців, – жоден проєкт не вдасться втілити. І от після того, як станція уже працювала (з червня по листопад вона виробила нам близько 2000 кВт), ми провели збори з мешканцями, переконали їх ще трохи скинутися, – каже Олег Панчишин. – У підсумку ми взяли кредит на 650 тис. грн, 30% з яких покрили за програмою міської ради”.

За кредитні кошти ОСББ придбало два трифазні інвертори та 25 акумуляторів.

“За 133 дні, відколи працює ця система (але вона не відразу запрацювала на повну потужність, будинок перемикали поступово), вона виробила понад 3 тис. кВт, – каже Олег Панчишин. – Від цієї станції живляться всі внутрішні системи будинку: ліфти, насосна станція, бойлери для прибиральниці, кабінет бухгалтера, інтернет, відеонагляд, освітлення. Минулого місяця ми покрили понад 70% потреб будинку коштом власної електроенергії”.

Загалом у місяць станція здатна генерувати понад 1000 кВт електроенергії.

Житловий комплекс “Паркові Вежі”

На скільки вистачить електрики в разі тривалого блекауту

“На випадок тривалого блекауту заряджених акумуляторів нам вистачає на 12 годин. Якщо ж обмежити споживання, то вистачить і на 24 години. Однак за умови, що сонце буде 5-6 годин на добу, ми зможемо цілодобово живитися від станції”, – каже голова ОСББ.

Потужності сонячної станції не вистачає, аби заживити всі квартири у будинку (тут їх 97), однак на кожен поверх провели розетки, які живляться від інвертора або генератора.

“У нашому будинку індивідуальне опалення. Тож на випадок тривалих відключень електроенергії можна буде протягнути переноску з квартири й під’єднати свій котел. Тобто ми в стані пережити тривалі відключення електроенергії, навіть якщо надворі буде холодно”, – каже голова ОСББ.

“Щодо водопостачання в будинок, то за умови, що Львівводоканал зможе своїми генераторами забезпечити подачу води до нижніх поверхів, ми вже собі підтягнемо. Хоча треба визнати, що у нас в районі досить непоганий тиск води навіть під час вимкнень електроенергії – водоканал підготувався”, – додає Олег Панчишин.

Сонячна станція частково окупиться, генератор – ніколи

“На старті придбання генератора виглядає дешевшим і простішим, ніж встановлення сонячної станції. Але він потребує постійного обслуговування, постійного пального. Натомість система на сонячних панелях дуже зручна й автономна. Якусь частину своєї вартості вона точно окупить, хоча нині йдеться не стільки про окупність, скільки про комфорт. Генератор свою вартість не окупить ніколи”, – каже голова ОСББ.

За словами Олега Панчишина, керівникам ОСББ варто шукати різні програми, за якими можна компенсувати частину коштів на автономні станції чи отримати частину обладнання безплатно. Також важливо мати достатню потужність акумуляторів, аби зберігати вироблену в сонячні дні електрику.