Сьогодні, 6 листопада, на польському кордоні о 13:00 за київським часом розпочнеться акція блокування кордону. Польські перевізники зареєстрували акцію у місцевих органах влади до 3 січня
Один з організаторів, Томаш Борковський зауважив: «Ми взагалі хотіли б уникнути цієї блокади. Якщо наші вимоги будуть виконані, то ми не будемо протестувати. Проте наразі немає ознак того, що хтось готовий до діалогу».
Також Борковський додав, що блокада торкатиметься лише вантажних автомобілів, а гуманітарні конвої та військова допомога матимуть пріоритет.
Нагадуємо, польські перевізники загрожують з листопада перекрити всі пункти пропуску з Україною через збільшену конкуренцію після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.
Їхні вимоги:
- повернути українським перевізникам дозволи;
- посилити для іноземних перевізників правила перевезень за ЄКМТ;
- неможливість реєструвати компанії в Польщі, якщо фінанси компанії знаходяться не на території ЄС;
- окрему чергу в Є-черзі для авто на номерах ЄС;
- окрему чергу на всіх кордонах для порожніх фур;
- отримати доступ до системи «Шлях».
Раніше перевізники в Польщі обмежувались одним пунктом пропуску, а тепер планують перекрити усі наявні в’їзди з України.
Як недавно розповів заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач, який відповідає за автомобільний транспорт, дорожнє господарство та роботу пунктів пропуску через державний кордон, вимоги польських перевізників невиконувані.
“Вимоги польських перевізників нереалістичні – складається враження, що вони не мають бажання розвʼязати проблему. Але й реальної проблеми ж насправді немає. Їхня блокада – це просто можливість перекрити кордон для українських перевізників-конкурентів: саме українці – це 85% тих, хто перетинає українсько-польський кордон, щоб завезти в Україну товари чи вивезти експорт”, – пояснив чиновник.
Також, за його словами, серед інших вимог Польщі – заборонити українським перевізникам реєстрували компанії в Польщі та запровадити окрему чергу в єЧерзі для авто на номерах ЄС.
“Одразу скажу, що остання – нереалістична, бо в жодній країні ЄС немає окремої черги для українських водіїв, зрештою, як і в нас. Зараз ми бачимо в системі єЧерга транспорт із щонайменше 40 країн, і це, очевидно, не лише ЄС”, – додав Деркач.
Дуже дивною він вважає і вимогу поляків отримати доступ до системи Шлях, оскільки базово вона створена для українських перевізників та водіїв.
Водночас він не дуже вірить у погрози заблокувати кордони на два місяці, оскільки це абсолютно неправомірні дії. Тому Україна вже звернулися до Єврокомісії.
“Щодо вимог – більшість із них здаються дивними та в принципі невиконуваними, адже їхня єдина мета – створити преференції для польських перевізників, які переймаються через втрату власної частки на ринку”, – підсумував Деркач.