В Україні пацієнти, яким необхідна трансплантація кісткового мозку, можуть тривалий час чекати на пересадку, бо в країні бракує донорів. Українців закликають долучатися та здавати кров. Це може врятувати чиєсь життя, адже інколи трансплантація кісткового мозку – єдиний шанс на порятунок.
Суспільне поспілкувалося із 23-річним Андрієм, який очікує на трансплантацію кісткового мозку.
23-річний Андрій Сташко хворіє на гостру лейкемію. Він вже пройшов два курси хіміотерапії. Розповідає, як дізнався про хворобу.
“Все почалося з того, що мене почало нудити від їжі. Пізніше я взагалі не міг їсти. Далі почалася велика гарячка. Готуюсь до трансплантації кісткового мозку. За домом сумую. За собаками, котами”, — каже чоловік.
Андрій два місяці перебуває у лікарні Першого медоб’єднання Львова. Він ізольований у спеціальному боксі. Донора кісткового мозку йому досі не знайшли.
“Насправді важко знайти неродинного донора, оскільки в нас досить маленький банк донорів в Україні. Тому ми в процесі пошуків досі”, — каже лікарка-гематологиня Анастасія Чучвич.
В Українському реєстрі донорів кісткового мозку, який працює з 2018 року, наразі близько 14 тисяч потенційних донорів, каже співзасновниця реєстру Юлія Куць. До порівняння, у сусідній Польщі в аналогічній базі донорів за 30 років назбиралося до двох мільйонів людей.
“Лише 25% пацієнтів можуть мати донора серед рідних братів чи сестер. Для інших пацієнтів, а це близько 75%, тобто для більшості пацієнтів, донора потрібно буде шукати у реєстрах серед незнайомих людей”, — пояснює Юлія Куць.
Аби стати донором, потрібно зареєструватись на сайті Українського реєстру. Там описана вся інформація та алгоритм дій.
“Ми досить часто змушені шукати донора за кордоном, що, відповідно, займає довше часу і взагалі важче є і технічно, і логістично. Дуже часто для пацієнта трансплантація кісткового мозку – це по суті єдина процедура, яка може врятувати його життя. Це не є якоюсь страшною операцією. У більшості випадків у донора просто збирають стовбурові клітини з периферичного русла крові, тобто подібно до донації крові”, — каже завідувачка відділення гематології лікарні св. Пантелеймона Соломія Глуховська.
За словами Соломії Глуховської, для донора процедура є безпечною та не провокує жодних захворювань.