Поспішаємо на роботу на орендованому велосипеді, а в кінці дня викликаємо Uber, щоб повернутися додому.
Тренд під назвою «шерінг» або «спільне використання» залишається одним з найбільш обговорюваних на сьогодні, а термін «шерінг-економіка» часто бачимо й чуємо в засобах масової інформації та щоденному спілкуванні. То що таке економіка спільного використання? Якою буде культура споживання?
Надання ресурсів та товарів на прокат – приклад шерінг-економіки.
Сама назва походить від англійського дієслова to share, що означає «ділитися», і несе в собі ідею про спільне використання речей, товарів та навіть послуг.
Концепція не зовсім новітня, і вже кілька десятиліть є темою, яка викликає зацікавленість. Проте інтенсивний ріст популярності тренду почався пізніше, і часто пов’язується із кризовими явищами. Саме події 2008 року стають поштовхом для появи й розвитку таких гігантів, як Airbnb та Uber. Винайм власності (наприклад, сервіс BlaBlaCar – символічний лідер у сфері оренди транспорту) є ключовою ілюстрацією для економіки шерінгу.
Спільне користування будівельними інструментами, фотоапаратами, пральними машинами – уже звичне явище. Отримання доступу до велосипедів, лиж та скутерів перетворилося на процес, що тепер займає лічені хвилини. Отже, поняття щерінгу поєднує в собі розподіл ресурсів, соціальні зв’язки та екологічність.
З користю для природи
Велика кількість шерінг-сервісів робить внесок у зниження рівня шкоди для довкілля. Коли людина замість придбання нової речі бере її в тимчасове користування, знижується загальний обсяг споживання – а відповідно й обсяг ресурсів, енергії, відходів та викидів, що пов’язані з виробництвом та утилізацією товарів. Багаторазове використання одного й того ж матеріалу допомагає мінімізувати екологічні збитки, у такий спосіб шерінг являє собою складову циклічної економіки. Простіше кажучи, ми переходимо від «виробництво – використання – утилізація» до багаторазового використання.
Що орендувати?
Майже будь-що: чиїсь знання й навички, житло, транспорт, елементи побуту, обладнання тощо.
Тепер кожен інтернет-юзер, може створити в мережі платформи, де беруть на прокат різні товари вжитку, і так само здають їх в оренду. Також виникають компанії, які пропонують власникам одержувати невеликий дохід із їхнього майна. Серед популярних сервісів – оренда побутової техніки, інструментів, іграшок і колясок, професійного обладнання, або й цілого приміщення.
Яка в цьому вигода для мене?
Явна користь шерінгу – економія для покупця. Навіщо платити зайві гроші, якщо можна купити використані або взяти в оренду? Особливо це стосується дорогих покупок, необхідних лише на короткий час: наприклад, квадрокоптер або дрон, що знадобиться максимум кілька раз.
Також шерінг – це чудова можливість протестувати річ перед покупкою, щоб вирішити, потрібна вона чи ні. Оскільки ресурси стали дорожчими, а рівень споживання росте, цифрові платформи та стартапи пропонують нам просте вирішення – спільне використання.
Люди вибирають економію часу та грошей: «користуватися» замість «мати».
Український портал шерінгу речей RENTA (https://rentaua.com) – оренда речей через інтернет!