У понеділок, 8 квітня, на Землю чекає чергове сонячне затемнення. Явище зможе спостерігати лише частина населення нашої планети, проте воно матиме вплив на усіх її мешканців.
Повне сонячне затемнення розпочнеться о 18:42 за київським часом (15:42 GMT) і закінчиться о 23:52 за Києвом (20:52 GMT). Пік затемнення припаде на 21:17 за Києвом (18:17 GMT).
Місяць ідеально закриє Сонце та кине свою тінь на Землю, практично перетворюючи день на ніч. Повне сонячне затемнення буде видно протягом 4 хвилин.
Згідно з даними NASA, у США шлях повного затемнення почнеться в Техасі і пройде через Оклахому, Арканзас, Міссурі, Іллінойс, Кентуккі, Індіану, Огайо, Пенсильванію, Нью-Йорк, Вермонт, Нью-Гемпшир і Мен. Невеликі частини Теннессі та Мічигану також відчують повне сонячне затемнення,
Канада та Мексика також зануриться в темряву.
Воно також зачепить частину Великої Британії, Ірландію, Ісландію та Португалію.
В Україні сонячного затемнення видно не буде, але за ним можна спостерігати під час прямої трансляції на YouTube-каналі NASA.
Довідка: Ще в давні часи люди намагались знайти в них якусь закономірність. Першим це вдалося жителям Месопотамії та Китаю, які навчилися вираховувати появу затемнень на небесах.
Однак тлумачили причини такого явища вони відповідно до своїх релігійних уявлень. Більш-менш правильне пояснення вперше надав давньогрецький філософ Анаксагор, хоч і у відповідній античним часам манері.
На його думку, Сонце та Місяць були великими каменюками, які свого часу відкололися від Землі і тепер обертаються навколо неї. Тож коли одна глиба ставала попереду іншої, тоді й відбувалося затемнення. Проте в Афінах такі ідеї розцінили як богохульство, Анаксагора оштрафували та вигнали з міста.
В 1860 році астроном Воррен Де ла Рю в Іспанії вперше сфотографував сонячне затемнення за допомогою власноруч сконструйованого фотогеліографа (поєднання телескопу та фотокамери).
Однак наступники філософа розвинули ці ідеї. В ІІ столітті до н. е. єгипетський астроном Птолемей, користуючись доробком попередників та власними розрахунками, описав 19 затемнень, які сталися в минулі епохи.
Після цього ще 1600 років його формулами користувалися наступні покоління астрономів. Затемнення також споглядали та досліджували Микола Коперник, Йоганн Кеплер та Галілео Галілей, які запропонували геліоцентричну систему світу. Поступово дослідження затемнень прогресували і вже в середині ХІХ століття для спостереженнями за ними почали відправляти наукові експедиції. В 1860 році вперше вдалося зробити фотографію повного сонячного затемнення, а в 1900 році — записати його на відео.
А в 1919 році, користуючись інформацією про сонячне затемнення, підтвердили теорію загальної відносності Альберта Ейнштейна.
За 6 хв 51 сек, на які зникло сонце, британському астроному Артуру Еддінгтону вдалося зробити кілька детальних фото, аналіз яких довів, що сила тяжіння Сонця відхиляє промені світла від прямолінійної траєкторії і величина цього відхилення правильно передбачається теорією загальної відносності.
Після публікації результатів дослідження лондонська газета Times вийшла із заголовком «Революція в науці», а Ейнштейн вмить став зіркою світового масштабу.