У вівторок, 25 серпня, зупинилося серце видатного науковця, Героя України, почесного директора Інституту магнетизму НАН та МОН Бар’яхтара Віктора Григоровича.
Про це у Facebook написав фізик Володимир Семиноженко.
“Сьогодні Національна академія наук зазнала ще одну величезну втрату – вранці пішов з життя патріарх сучасної фізики, видатний фізик-теоретик, мій Учитель, академік Віктор Григорович Бар’яхтар. Непоправна втрата для всієї української та світової науки. Співчуття рідним і близьким”, – написав він.
Український вчений здійснив важливі відкриття в галузі теоретичної фізики, фізики твердого тіла та магнітних явищ. Це дозволило вписати його ім’я до низки найкращих науковців світу.
Він особливу увагу приділяв екологічним проблемам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема розробив низку рекомендацій, які отримали міжнародне визнання. Був учасником багатьох організацій, що займалися цією тематикою.
Віктор Бар’яхтар ініціював та брав участь у створенні наукових інститутів, факультетів та катедр у Києві, Харкові, Сумах та Ужгороді. Був одним із організаторів і першим деканом фізико-математичного факультету Національного технічного університету України “КПІ”.
Віктор Бар’яхтар створив велику наукову школу. Серед його учнів – 32 доктори наук, 10 лавреатів державної премії України в галузі науки і техніки, керівники науково-дослідних інститутів НАН тощо.
Став автором і співавтором понад 500 наукових праць, зокрема 16 монографій з фізики і 5 монографій з проблем Чорнобильської катастрофи. Колективна праця разом із Олександром Ахієзером та Сергієм Пелетмінським “Спінові хвил” стала класикою у галузі теорії магнітних явищ.