Польські журналісти опублікували відео вбивства українця у вроцлавському витверезнику

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Польські журналісти видання Onet.Wroclaw оприлюднило відео з камер спостереження затримання та катування поліцією 26-річного громадянина України Дмитра Никифоренка, в результаті чого він помер у витверезнику Вроцлава.

За даними польських журналістів, подія сталася 30 липня 2021 року. Спочатку проти українця застосували газ і одягли наручники. Потім семеро били руками, ногами, душили і тиснули кийками. А коли він переставав рухатися, намагалися вдавати, що він під кайфом. І змусити бригаду швидкої допомоги забрати тіло і засвідчити, що він помер дорогою до лікарні.

Як стало відомо, Дмитро родом із Вінничини і приїхав до Польщі на роботу у 24 роки. Того вечора він повертався додому після вечірки на будівництві, коли, нікому не завдавши шкоди, без жодних проявів агресії, просто заснув в автобусі.

На цьому заході усі вживали пиво чи горілку. Дмитро дійсно перебував у стані алкогольного сп’яніння і колеги, з якими вони святкували допомагали йому охолодити голову під краном води. Пізніше перевірка показала, що в його крові було 1,5 проміле алкоголю. Водночас, всупереч першим повідомленням поліції, в його тілі не знайшли наркотиків або стимуляторів.

Через дві години троє українців, які працюють на вулиці Жмудській, підбирають п’яного Дмитра і разом йдуть на зупинку. На камері відеоспостереження записано, що о 18:41 вони вчотирьох сідають в автобус N. Дмитро помітно хитається під час ходьби та погано тримає рівновагу. Але пересувається самостійно.

В автобусі друзі саджають його в останній ряд. Самі вони займають місця навпроти. Проте додому його ніхто не забирає: виходять раніше, і він продовжує шлях один.

В автобусі п’яний Дмитро жодного разу не поводиться агресивно: всупереч пізнішим заявам поліції, він нікого не принижує, не поводиться ні голосно ні непристойно. У якийсь момент він просто засинає. Це також засвідчили колеги Дмитра, які вийшли із автобуса раніше.

Проте поліція наполягає, що Дмитро був агресивним. У якийсь момент він нібито намагався завдати собі шкоди, вдарившись головою об вікно.

«З протоколу випливає, що чоловік був п’яний і агресивний», — таку версію спочатку пропагував речник поліції Нижньої Сілезії Лукаш Дутковяк.

Однак моніторинг автобусів, який документує всю поїздку Никифоренка, цього не фіксує.

Коли автобус прибуває на кінцеву зупинку на Головному вокзалі, Дмитро спить. Жінка намагається його розбудити, але коли їй це не вдається, вона повідомляє машиністу про пасажира, який спить, побоюючись за його стан. Однак, коли йому ніяк не вдається розбудити українця, він викликає швидку допомогу.

Коли медпрацівникам вдається розбудити Дмитра, вони виявляють, що з хлопцем все гаразд, проте він перебуває у стані алкогольного сп’яніння, а відтак викликають поліцію.

Медики допомагають українцю вийти з автобуса і садять його на лавку. Дмитро не пручається, не виявляє агресії, не нападає, не намагається скандалити. Навпаки: він починає спілкуватися.

О 21:26 він дзвонить своїй нареченій – Сюзанні, з якою познайомився під час роботи в Нисі. Каже, випив із друзями, але вже їде додому. Це була їхня остання розмова в житті.

Дівчина стурбована станом Діми, намагалася йому додзвонитися ще з десяток разів, але він більше не відповів.

Точний час прибуття до відділу поліції невідомі. Патруль складається з трьох офіцерів відділу превенції: Францішека К., Рафала П. та Маріуша Ш. Одразу після прибуття на місце події всі вимикають камери, які носять на тілі, що мала докоментувати їхню діяльність.

О 22.27 Дмитра фіксує камера, встановлена ​​перед входом у витверезник на вул. Sokolnicza, перейменований на Вроцлавський центр допомоги п’яним особам.

Чому у на ньому наручники за спиною – невідомо. Поліцейський і один із співробітників кімнати виводять його з машини, як небезпечного злочинця.

Запис, зроблений через мить, і свідчення міліції доводять, що проти нього застосовували слізогінний газ. Про це також свідчать сліди на обличчі Дмитра вже на відео, коли він не в змозі потерти палаючі очі, б’є ногами та кидається на сидіння у залі очікування.

Видання також опублікувало висновок для суду молодшого інспектора поліції у відставці Томаша Мацуги, який той зробив на основі аналізу запису з камер спостереження. Згідно із записом, до українця почали застосовувати силу о 22:41, а о 23:06 медики вже почали проводити реанімаційні заходи, які не допомогли врятувати чоловіка.

Згідно з висновком Мацуги, на кадрах видно, як о 22:41 Никифоренка за руки і за ноги четверо людей занесли у кімнату та поклали на ліжко. З того часу його постійно утримували працівники витверезника і поліцейські, тиснули на нього табельним кийком, притискали до ліжка і завдавали ударів. На відео чітко видно, що українець був знерухомлений. У якийсь момент один з поліцейських сів на спину лежачого.

Приблизно о 22:57 його вже не тримали, він нерухомо лежав на ліжку, присутні – троє поліцейських, двоє чоловіків і троє жінок – стояли і спостерігали за лежачим Никифоренком. Розв’язавши ноги та перевіривши його стан здоров’я, чоловіка поклали на підлогу та почали надавати першу допомогу. За кілька хвилин безрезультатні зусилля продовжили медики.

Смерть Никифоренка намагалися замовчувати. Рідним українця повідомили лише, що він помер під час втручання поліції через припинення серцебиття.

Внутрішнє поліцейське провадження, відсторонення та звільнення зі служби поліцейських, які брали участь у тортурах, відбулися лише після публікації матеріалу в Gazeta Wyborcza.

У березні цього року обвинувальний акт проти восьми осіб дійшов до суду. Прокуратура звинуватила трьох поліцейських і двох працівників витверезника у знущаннях із українця й побитті його до смерті. Четвертого співробітника поліції звинувачують у ненаданні допомоги українцю: за версією слідства, він спостерігав за тим, як того катують, і нічого не зробив, щоб протидіяти ситуації. Лікарці, яка працювала в центрі і не змогла запобігти насильству над Никифоренком, своєю чергою інкримінують вбивство через необережність. Ще двоє обвинувачених також є співробітницями витверезника, які нібито брали участь у приховуванні інциденту.

Обвинуваченим поліцейським і працівникам лікарні загрожує до десяти років позбавлення волі, решті – до п’яти років. У той же час, жоден з обвинувачених своєї провини не визнає.

Відео доступне за посиланням Onet.Wroclaw. Для перегляду ви маєте підтвердити, що вам виповнилось 18 років.