У Польщі планують законодавчо спростити процес отримання права посвідки на проживання для іноземців (ПНП) — Карт тимчасового побиту. Про це йдеться в проекті Закону про внесення змін до закону про іноземців та деякі інші акти (UD138), опублікованому в офіційному Бюлетені Ради Міністрів Польщі.
Законопроект спрямований на спрощення отримання Карт побиту з метою отримання роботи, що дозволить іноземцям швидше легалізуватися і почати працювати в Польщі.
Проект закону передбачає:
- відмову від необхідності надання договорів на оренду житла іноземцем;
- спрощення процедури отримання нової Карти побиту при зміні роботодавця;
- розширення списку обставин, за якими не потрібно вносити зміни в Карту побиту (наприклад, зараз через зміну посади навіть у рамках однієї компанії потрібно змінювати Карту);
- спрощення процедури отримання Карти і дозволів на роботи для сезонних працівників.
«Спрощення процедур легалізації перебування в Польщі — хороший спосіб утримати трудових мігрантів у країні і позбавити польський уряд від необхідності наймати додаткову армію чиновників, які і так не можуть впоратися з кількістю документів від іноземців», — підкреслює віце-президент компанії з міжнародного працевлаштування Gremi Personal Кароліна Богдевіч.
Насамперед це торкнеться українських громадян як найбільш численної категорії претендентів на ПНП у Польщі. Зараз процедура отримання Карти побиту забюрократизована. Бувають випадки, що через це людям доводиться чекати Карту кілька років.
Існуючий «соціальний пакет» від польського уряду мотивує українців із ПНП залишитися в Польщі на тривалий термін і перевезти сім’ю. З 2019 року українці можуть щомісяця отримувати 500 злотих (близько 3600 грн) допомоги на кожну дитину в рамках програми «Сім’я 500+». Щорічно до нового навчального року українські сім’ї можуть розраховувати на 300 злотих на дитину-школяра за програмою «Добрий старт 300+» для збору до школи.
Контекст. Станом на липень 2020 року 237 тис. громадян України з майже 0,5 млн іноземців мають Карти побиту. У Польщі за станом на середину літа поточного року знаходилось від 0,9-1,1 млн трудових мігрантів із України. Про це говорять дані дослідження Варшавської школи економіки Павела Стшелецько і Якуба Гровіца, а також Роберта Вишинського з Національного банку Польщі.
Працівники з України протягом 2013-2018 років забезпечили середнє щорічне зростання економіки Польщі на 0,5%, що становить одну сьому (13%) від загальної динаміки ВВП країни за цей період.