Прем’єр міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив про бажання приєднатися до програми ядерного обміну серед країн НАТО через наміри росії розмістити свою тактичну ядерну зброю на території Білорусі. Про це він сказав після саміту ЄС у Брюсселі, цитує Polsat News.
«Остаточне рішення залежатиме від наших партнерів із США та НАТО. Ми заявляємо про нашу готовність діяти швидко в цьому відношенні», — підкреслив Моравецький.
Він додав, що Польща не «хоче сидіти склавши руки, поки путін посилює всілякі загрози».
Програма ядерного обміну НАТО передбачає надання ядерних боєголовок державам-членам, які не мають власної ядерної зброї. З листопада 2009 року в межах цієї програми американська ядерна зброя розташована в Бельгії, Німеччині, Італії, Нідерландах і Туреччині.
Ще влітку 2022 року президент рф володимир путін заявив, що росія передасть Білорусі ракетні комплекси «Іскандер-М», які зокрема можуть мати ядерні боєголовки. Також путін пообіцяв модернізувати білоруські літаки Су-25, щоб ті теж могли містити ядерні ракети.
У грудні на переговорах у Мінську путін та Лукашенко домовилися про подальшу військову співпрацю. Лукашенко оголосив, що росія передала Білорусі комплекс С-400, «Іскандер» та літаки зі «специфічними» боєприпасами. За його словами, ракетні комплекси від росії вже поставили на бойове чергування. А 25 березня путін заявив, що вже 1 липня у Білорусі мають закінчити будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї.
Лукашенко заявив, нібито західні країни намагаються втягнути Білорусь у війну, і саме тому країні потрібна ядерна зброя. Водночас він запевнив, що не намагається будь-кого залякувати чи шантажувати.
Україна закликала міжнародну спільноту протидіяти рф. НАТО розкритикувало наміри росії, але зазначило, що наразі не бачить жодних змін у ядерній позиції рф. У Євросоюзі пообіцяли відповісти на такий крок росії новими санкціями.
20 червня українська розвідка казала, що поки рф не передала Білорусі жодної ядерної боєголовки. Але процес можливого переміщення уже відбувається.