Неділя, 22 Грудня

США передали Україні одну з найвідоміших картин про Голодомор

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

21 лютого в Генеральному консульстві України у Нью-Йорку відбулася церемонія передачі картини Віктора Цимбала «Рік 1933» в дар Національному музеєві Голодомору-геноциду в Києві.

Генеральний консул України Олексій Голубов прийняв картину від президента академії Альберта Кіпи.

Роботу над картиною «Рік 1933» Віктор Цимбал написав у 1936 році. Вперше твір виставлено у 1953 р. у Товаристві «Просвіта» в Буенос Аересі з нагоди поминання жертв Голодомору.

Саме через політичні обставини Цимбал у 1960 році переїхав до США. У 1962 році УВАН у США отримала цей унікальний твір у дар з нагоди 30-ліття Голодомору 1932–1933 років.

Сюжет картини був і душевним болем мистця, і гостро актуальним, і політичним. Хоча зарубіжна преса і писала про голод 1932–1933 років, але думки журналістів були двоякі, і лише в окремих випадках співпадали з правдою. А в СРСР штучно організований геноцид проти українців подавався виключно як неврожайний рік і число жертв замовчувалось.

Віктор Цимбал. “Рік 1933”.

Однак, картина Цимбала не є ілюстрацією подій 1932–1933 рр., а містично-символічною, бо саме до символізму тяжів мистець у своїй творчості. Він зобразив матір з дитиною, що померли з голоду, як духів у дорозі до небесного простору. Мистець вдало поєднав реальне з нереальним, чим досягнув вражаючого монументального звучання і драматичного ефекту на глядача. З погляду мистецького картина Цимбала «Рік 1933» належить до його вершинних досягнень.

Картина неодноразово експонувалася в УВАН у США з нагоди відзначення найдраматичнішої події в історії України ХХ ст. А також позичалася іншим інституціям з цією ж метою.

Через 84 роки після написання, цей унікальний мистецький і водночас політичний твір займе чільне місце в Національному музеї Голодомору-геноциду в Києві.