Навколо колишньої астрономічна і метеорологічної обсерваторії на вершині Піп Іван
в Карпатах, а також найвище розташованої будівлі в Україні, встановили риштування і готуються до реконструкції.
Це найвища частина старовинної обсерваторії і водночас найбільш зруйнована. Відремонтована будівля служитиме рятувальникам, туристам і академічній громадськості України та Польщі. Про це повідомили на сайті обсерваторії у Facebook.
Згідно з проектом, у відновленій будівлі колишньої обсерваторії, окрім рятувального поста, що вже діє, з’явиться високогірний рятувальний навчальний центр.
Реставраційні та будівельні роботи фінансує ЄС у межах Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна на 2014–2020 роки.
Додамо, будівля обсерваторії на горі Піп Іван у Чорногорі збудована в 1938 році. Це найвище розташована споруда в Україні, у якій постійно жили й працювали люди (2028 м над рівнем моря). Діяла в 1938—1941 роках як частина Польської Ліги протиповітряної оборони держави.
Реставраційні та будівельні роботи в будівлі колишньої обсерваторії проводяться в рамках проекту «Адаптація колишньої обсерваторії на горі Піп Іван до потреб високогірного рятувального навчального центру (PIMReC)», що фінансується Європейським Союзом у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна на 2014-2020 роки.
Зараз на даху обсерваторії встановлений невеликий старт-датчик Lufft WS 800, висотою у 30 см, який кожні три хвилини моніторить температуру, силу вітру, хмарність неба, характер блискавок та інше.
Результати роботи Smart-датчика науковці очікують у 2021 році. Отримана інформація допоможе їм також визначити типи телескопів, які встановлять на будівлі обсерваторії.
Ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника професор Ігор Цепенда припускає, що “за 3-5 років обсерваторія стане найбільшим науковим об’єктом не лише в Україні, але й у східній Європі”.
Обсерваторію у народі називають “Білий слон”. За однією з версій, з певних ракурсів будівля нагадує слона. За іншою – на великого білого слона обсерваторія подібна взимку.
Нагадаємо, у червні 2020 року Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника заявив про втілення ідеї щодо “найдовшої і найважчої хресної дорогу” із 12 стаціями від підніжжя гори Піп Іван (Чорногірський) і до її вершини. Через критику в соцмережах цю ідею згодом відкинули.