Нічого не знатимуть про пацієнта до прийому: як працюватимуть експертні команди замість МСЕК на Львівщині

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

З січня 2025 року на заміну МСЕК у 13 медичних закладах на Львівщині працюватимуть експертні команди, які ухвалюватимуть рішення щодо встановлення інвалідності. Як вони працюватимуть, під час брифінгу розповіла заступниця начальника Львівської ОВА Христина Замула.

За її словами, перелік з 13 закладів, де працюватимуть експертні команди, визначений відповідно до розпорядження начальника Львівської ОВА Максима Козицького. До нього увійшли:

  • Львівський обласний клінічний лікувально-діагностичний кардіологічний центр;
  • Дрогобицька міська лікарня №1;
  • Стрийська міська об’єднана лікарня;
  • Львівська обласна кінічна лікарня;
  • Багатопрофільна клінічна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги;
  • Центральна міська лікарня (Шептицький);
  • Львівський онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр;
  • Буська центральна районна лікарня;
  • Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих імені Юрія Липи;
  • Новояворівська лікарня імені Юрія Липи;
  • Самбірська центральна лікарня;
  • Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня;
  • Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр.

“Принцип такий: у кожній кластерній лікарні розглядатимуть загальні випадки набуття статусу особи з інвалідністю. До прикладу, якщо ви мешкаєте у Шептицькому районі, для вас це буде Шептицька лікарня; якщо у Яворівському, то – Яворівська лікарня”, — каже Христина Замула.

Мешканці Львівської територіальної громади мають звертатися у Перше територіальне медичне об’єднання, інші мешканці району – у Львівську обласну лікарню та шпиталь у Винниках.

“Спеціалізовані статуси, як-от: психіатрія, онко чи інші будуть визначати надкластерні заклади”, — наголошує заступниця начальника Львівської ОВА.

Христина Замула зазначає, що всі паперові медичні документи будуть збережені. Але надалі все відбуватиметься цифровізовано й пацієнтам не треба буде носити з собою гори паперів. Усі паперові документи вже передали у відповідні заклади охорони здоров’я, де їх оцифровують.

“Статус інвалідності будуть надавати експертні команди, які складаються з лікуючих лікарів. Тобто тих, хто є практиком і може оцінити, наскільки людині варто чи не варто надавати цей статус”, — зазначає посадовиця.

Директорка департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталія Літвінська відповіла на найпопулярніші запитання від пацієнтів. Так, за її словами, лікуючими лікарями, які оформлятимуть документи, будуть вузькі спеціалісти: кардіолог, невролог чи травматолог.

“Сьогодні законодавство говорить про те, що не потрібно проходити повний медичний огляд перед тим як потрапити до лікуючого лікаря. Тобто, спрощується процедура. Якщо ви маєте в електронній системі охорони здоров’я дані, що у вас є причини для набуття інвалідності, й якщо ви маєте перелік інструментаріїв та лабораторних обстежень впродовж останніх чотирьох місяців, вам одразу можуть давати скерування на оцінювання експертними командами”, — говорить Наталія Літвінська.

Директорка департаменту охорони здоров’я ЛОВА зазначає, що лікуючий лікар генерує це направлення, ставить свій електронний підпис і це направлення йде в той чи інший заклад.

“Пацієнт повинен розуміти, якщо ви живете у Шептицькому, Дрогобичі чи Самборі й вам потрібно пройти оцінювання на базі того чи іншого закладу, а ви бачите, що наступного місяця там черга вже сформована, ви можете не прив’язуватися до певного закладу охорони здоров`я та обрати будь-який заклад на території України, де є вільні місця”, —пояснює вона.

У закладі охорони здоров’я, куди скерували документи, адміністратор дивиться, чи пакет сформовано правильно. Перелік необхідних документів та вимоги до них передбачені у законодавстві. Якщо документи сформовані неправильно, він їх повертає. На це у нього є п’ять днів. Якщо ж зауважень нема, то документи йдуть на розгляд експертної команди. Комісія має розглянути справу впродовж 30 днів.

“До дня розгляду експертна команда не знає, кого вона буде розглядати, а пацієнт не знає, хто буде розглядати. Як для експертної команди, так і для пацієнта ці дані є закритими”, — зазначає Наталія Літвінська.

Далі експертна комісія виносить рішення.

“Що є нове. Кожен член команди пише свою особисту думку, а потім має бути загальний висновок про рішення. Далі документи йдуть або в соцзахист, або в пенсійний фонд. Повідомити про рішення експертної команди пацієнта мають електронним та рекомендованим листом”, — говорить чиновниця.

В деяких випадках комісія може ухвалити рішення заочно. Наприклад, онкопацієнтів третьої чи четвертої стадії захворювання не запрошуватимуть у медичний заклад. Також комісія може виїхати додому до хворого. Всього передбачено чотири форми засідання.

Крім того, законодавець вилучив норму, за якою у певних випадках пацієнту треба було додатково лягати до лікарні на 120 днів, аби підтвердити свою інвалідність. Це насамперед стосується людей, які втратили кінцівки. Їм надають інвалідність відразу у медзакладі, де вони лікуються.

Якщо пацієнт не погоджується з рішенням експертної команди, він має право звернутися в експертний інститут в Дніпро. Це він може зробити або сам, або за допомогою лікуючого лікаря.