Субота, 2 Листопада

Не вистачить 15 мільярдів. У Мінфіні розповіли про дефіцит зовнішньої допомоги на наступний рік

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Висока ймовірність продовження активної фази війни призводить до необхідності збереження значної зовнішньої бюджетної підтримки, наразі її дефіцит на наступний рік оцінюється в $12−15 млрд.

Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко, наголосивши, що це питання необхідно вирішити в рамках програми з Міжнародним валютним фондом (МВФ). «Дуже важливо мати довіру з партнерами і розуміння спільної проблеми і спільних шляхів їх вирішення. Це, в першу чергу, партнери з боку МВФ, G7 та інших країн, особливо Європейського Союзу, які підтримують нас. З цієї точки зору ми вже піднімаємо питання про недостатність зовнішньої допомоги, задекларованої в програмі МВФ на 2025 рік», — сказав він в ефірі подкасту Центру економічної стратегії Що з економікою на Громадському радіо, пише NV.UA.

Марченко пояснив, що Україна пропонує підвищити показники зовнішньої допомоги з урахуванням того, що базовий сценарій завершення війни у 2024 році може не відбутися. Згідно з оновленою програмою розширеного фінансування EFF із МВФ, якщо 2023 року зовнішнє фінансування становило $42,5 млрд, а цьогоріч воно прогнозується на рівні $38,1 млрд, то наступного року очікують його скорочення до $22,9 млрд.

Міністр фінансів зазначив, що Україна готова йти таким шляхом скорочення зовнішньої підтримки на $4−5 млрд на рік. «Ми готові говорити, що ми готові внутрішніми ресурсами перекривати частину дефіциту, тобто зменшувати нашу зовнішню потребу. Але, з іншого боку, ми не бачимо поки що можливості та певних зобов’язань, які б нам дали змогу сказати, що ми забезпечені (зовнішньою допомогою у 2025 році) на $32 млрд», — пояснив він. За його словами, наразі з підтвердженого зовнішнього фінансування на наступний рік, за умови виконання Україною своїх зобов’язань, є ЄС з інструментом Ukraine Facility та МВФ, а також, «досить імовірно», Велика Британія.

Марченко наголосив, що паралельний трек, як проміжне рішення для покриття цього розриву, — фінансування за рахунок заморожених російських активів, зокрема, сек’юритизація відсотків. «Вважаю, що потенційно в дискусії ми можемо вийти на загальноприйняте для України рішення», — сказав Марченко, додавши, що ці кошти можуть, на відміну від іншої бюджетної зовнішньої підтримки, піти на фінансування військових витрат.