Аби врятувати новонародженого малюка, який міг загинути у перші дні життя через важку вроджену ваду серця, кардіохірурги дитячої лікарні святого Миколая виконали одне із найскладніших у медицині втручань. Це операція Норвуда. Про це повідомляє пресслужба ЛМР.
Про те, що в їхнього майбутнього синочка Нестора вада серця, його батьки дізналися під час планового пренатального скринінгу. Тоді спеціалісти УЗД помітили, що орган плода розвивається неправильно. Для уточнення діагнозу вагітну жінку скерували до Львова – у відділення дитячої кардіохірургії лікарні святого Миколая.
Спеціалісти виявили у ще ненародженого малюка синдром гіпоплазії лівих відділів серця. Це найважча з усіх вроджених вад, за якої ліва частина серця є недостатньо розвиненою і не здатна передавати насичену киснем кров до життєво важливих органів. Без операції дітки з цією патологією гинуть після народження. Тож врятувати малюка могло лише складне кардіохірургічне втручання.
Мама Нестора – Юлія вирішила народжувати у дитячій лікарні. Адже тут є не лише єдине в західних областях України відділення дитячої кардіохірургії, а й власне пологове відділення. Тож важких дітей з вродженими вадами не потрібно транспортувати до іншого медзакладу – на місці є всі необхідні для порятунку спеціалісти.
Нестор народився на 41-му тижні вагітності. Наступні 6 днів його виходжували в реанімації. А на 7-й – немовля прооперував завідувач відділення кардіохірургії Олександр Ячнік. Разом із командою він виконав Нестору операцію Норвуда – одне із найскладніших втручань, що складається з кількох етапів.
Під час першого етапу, що виконується майже одразу після народження, кардіохірурги мають зробити так, аби права частина серця взяла на себе роботу і лівої та надалі забезпечувала весь кровообіг в організмі. Надскладне втручання тривало 7 годин і минуло вдало. В майбутньому на Нестора чекають наступні етапи операції Норвуда, аби остаточно скоригувати вроджену ваду.
Щороку в Україні народжується близько 3500 дітей із вродженими аномаліями серцево-судинної системи. Стан 30-40% з них лікарі оцінюють як критичний. З цих важких хворих близько 40% помирають ще дітьми. Більшість – у віці до 1 року.
Центр дитячої кардіохірургії лікарні святого Миколая Першого медоб’єднання Львова – наразі єдине таке відділення у західних областях. Щороку тут оперують близько 200 дітей з різних куточків України з найважчими захворюваннями серця. Керівник відділення Олександр Ячнік виконує такі складні втручання, як неонатальна операція Росс-Конно, операція Норвуд-Сано та подвійне переміщення артеріальних коренів. Також у відділенні успішно запроваджена програма мініінвазивної дитячої кардіохірургії – це коли вроджені вади серця виправляють через маленький розріз під правою пахвою. Ба більше, в Україні такі операції крихіткам вагою лише від 4,5 кг виконують тільки тут.