Починаючи з 8 червня, у Всесвітній день океанів, картографи National Geographic визнали океан, який межує з Антарктидою, Південним океаном.
“Південний океан давно визнаний вченими, але оскільки ніколи не було згоди на міжнародному рівні, ми ніколи не визнавали його офіційно”, – зазначив у повідомленні географ Національного географічного товариства Алекс Тейт .
Відсутність міжнародної згоди щодо Південного океану залишається, але National Geographic тепер включатиме маркування Південного океану на всіх своїх картах.
Комітет з питань картографії Національного географічного товариства заявляє, що роками розглядав питання визнання Південного океану, оскільки вони міркували, адже водойма має достатньо унікальних характеристик, щоб відокремитись від Тихого, Атлантичного, Північного Льодовитого та Індійського океанів.
Деякими факторами, які зрештою призвели до цього рішення, були виразні сучасні та унікальні морські екосистеми Південного океану.
“Ми завжди позначали це, але ми позначали це дещо інакше, ніж інші океани”, – сказав Тейт. Національне географічне товариство, яке робить карти з 1915 року, сподівається, що ця зміна закличе людей допомогти зберегти Південний океан.
Хоча інші океани визначаються континентами, що їх оточують, Південний океан визначається течією. За підрахунками вчених, Антарктична циркумполярна течія (або Течія Західних вітрів) була створена приблизно 34 мільйони років тому, коли Антарктида відокремилася від Південної Америки. Це дозволило забезпечити безперешкодний потік води навколо дна Землі.
Течія протікає із заходу на схід навколо Антарктиди широкою смугою, приблизно зосередженою навколо 60-ої паралелі південної широти – лінії, яка зараз визначається як північна межа Південного океану. Усередині цієї течії води холодніші і не такі солоні, як океанські води на півночі.
Циркуляція океану визначає Південний океан. Простягаючись від поверхні до дна океану, Течія Заідних вітрів транспортує більше води, ніж будь-яка інша океанічна течія. Вона втягує води з Атлантичного, Тихого та Індійського океанів, допомагаючи керувати глобальною циркуляційною системою, відомою як конвеєрна стрічка, яка транспортує тепло навколо планети. Холодна щільна вода, яка опускається на дно океану біля Антарктиди, також допомагає зберігати вуглець у глибоких океанах. І тим, і іншим чином Південний океан має вирішальний вплив на клімат Землі.
В даний час вчені вивчають, як керовані людиною зміни клімату змінюють Південний океан. Океанічна вода, яка рухається через Течію західних вітрів, теплішає, дізналися вчені, але незрозуміло, наскільки це впливає на Антарктиду.