На вул. Кн. Ольги, ТзОВ «Онур» проводить ремонтні роботи із запобігання руйнуванню дороги (ліквідація тріщин) за методикою, яку застосовують при ремонтні великих магістралей державного значення. Про це повідомляє прес-служба ЛМР.
За словами заступника міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства Сергія Бабака, місто ставить собі за ціль не просто будувати і ремонтувати дороги, коли вони вже розбиті, а забезпечити надійну експлуатацію і обслуговування дорожнього покриття, використовуючи сучасні методи. Це, в свою чергу, зменшить витрати на ремонтні роботи і вдасться більшу кількість доріг Львова підтримувати у нормальному стані.
«Є різні види проведення дорожніх робіт: капітальний ремонт, поточний ремонт, ямковий ремонт. Сьогодні на вул. Кн. Ольги ми застосовуємо новий підхід, який у Львові ще не використовували. На вул. Кн. Ольги покриття було зроблено у 2009 році. Гарантійний термін був на 5 років. Вже 9 років пройшло і треба проводити підтримуючий ремонт, адже з’явилися тріщини на асфальті. Для асфальту дуже складний час, коли температура коливається коло 0 С0. Адже, коли вдень є плюсова температура, у тріщину потрапляє вологість. Натомість вночі все замерзає і лід розриває асфальт і тріщини поглиблюються. А вдень, коли в них є вода, йдуть гідроудари від коліс машин і ці тріщини розбиваються все більше і більше, утворюються ями. Тому важливо унеможливити утворення ям на початкових стадіях.
Як відбуваються роботи? Як тільки на дорозі на асфальті з’являються тріщини, спочатку наноситься фарбою контур тріщини, потім по цьому контуру їде фреза, яка розрізає цю тріщину. Тоді вже інша машина заповнює цю тріщину спеціальною мастикою, до складу якої входить бітум і спеціальний пластикат. Все швидко застигає і вже за годину можна відкривати цю смугу для проїзду.
Ремонт дороги за такою технологією найперше мінімізує загальні витрати. Адже якщо не ліквідувати тріщину, то за рік-два на цьому місці, де вона є, від перепаду температур і гідроударів будуть утворюватися ямки. Відповідно, щоб цього не допустити і не нести вже більші витрати під час ямкового ремонту, ми вирішили застосовувати такі сучасні технології.
Я бачив застосування такої технології півтора року тому на трасі Київ — Чоп і в деяких містах за кордоном. Її переваги очевидні: не треба перекривати дорогу, мінімізуємо витрати, які б ми несли потім, коли б цього не зробили. Гарантійний термін рік часу, але на практиці все стоїть 3−4 роки”, — розповідає Сергій Бабак.
За його словами, ці ремонтні роботи проводить ТзОВ «Онур», яке стало переможцем тендеру. Договір укладено на суму 496 тис. грн. Ціна 1 м. п. такого ремонту 90 грн. 35 коп. Відповідно на цю суму передбачено зробити 5,5 тис. м тріщин.
«Цю технологію поки що використовують лише у Франківському районі. У нас необхідність була спричинена тим, що у проміжку 2008−2012 рік у районі було відремонтовано велику кількість доріг і зараз вони потребують експлуатаційного обслуговування. Тому, щоб тріщини, які є, не перетворилися у ями, ми оголосили тендер на проведення таких робіт. Переміг ТзОВ „Онур“. До речі, минулого року ми уклали з ними угоду на 50 тис. грн. і в такий спосіб ліквідували тріщини на вул. Науковій, між вул. Тролейбусною і вул. Кн. Ольги. Ми спостерігали за цими тріщинами протягом зимового періоду і зараз, влітку. Усе добре тримається. Отож ця технологія себе виправдала», — повідомив Орест Тимчишин, голова Франківської районної адміністрації.
Якщо ліквідовані тріщини на вул. Кн. Ольги добре простоять після зими, застосування цієї методики планують продовжити у 2019 році на вул. Науковій, вул. Кульпарківській і вул. Стрийській. Однак, як повідомив представник ТзОВ «Онур», застосовувати такий механізм можна лише на дорогах де лінійні тріщини.
«Кожне асфальтне покриття через певну кількість років має свої дефекти, та найперше виникають тріщини. Тріщини ми ділимо на дві групи — лінійні і розміщені сіткою. Ми ліквідовуємо лінійні тріщини з використанням спеціальної техніки. Спочатку машина з алмазним диском на місці, де є тріщина, ріже асфальт — в ширину від 2 см до 2,5 см, а в глибину від 2,5 до 3 см. Потім повітродуйкою видувається весь бруд, все очищається і тоді заливаємо мастику. Мастика зроблена з бітуму, температурою від 180 до 220 С0. Цей розчин заливаємо в тріщуну. Все швидко застигає і по цій дорозі можуть курсувати машини.
Однак, якщо тріщини розміщені сіткою, то цю методику, яку зараз застосовуємо на вул. Кн. Ольги, не вдасться застосувати. Тоді потрібно повністю забирати асфальтне покриття і класти нове верхнє покриття”, — розповів Джан Рижола, представник ТзОВ «Онур».
Як наголосив Сергій Бабак, під час ремонту доріг у Львові планують активно використовувати сучасні технології, щоб перейти від ремонту дорожнього покриття до якісної експлуатації і обслуговування доріг. Це, в свою чергу, зменшить витрати на ремонтні роботи і вдасться більшу кількість доріг підтримувати у нормальному стані.
«Є поняття будівництво дороги і поняття обслуговування доріг. Адже важливо не просто побудувати дорогу, пережити гарантійний термін, а далі — як буде. Потрібно обслуговувати і підтримувати дорогу в доброму стані. Тому я переконаний, якщо в такий спосіб ми будемо рухатися далі, то перейдемо до того, щоб не просто ремонтувати дорогу, коли вона вже розбита, а забезпечити надійну експлуатацію дорожнього покриття, використовуючи сучасні методи — це зменшить витрати і більша кількість доріг у нас буде в нормальному стані.
Також хочу нагадати, що минулого року ми презентували чеську техніку, яка ліквідовує ями на дорогах, застосовуючи інфрачервоний прогрів дорожнього полотна. Ми випробували її під час ремонту вулиць у Личаківському районі. Було прийнято рішення придбати цю техніку. Ми її закупили. Вона вже прибула і зараз проходить сертифікацію. Думаю, за місяць-півтора ми побачимо її на львівських дорогах.
А минулого тижня італійська фірма нам презентувала свою нанотехнологію для ремонту доріг. Тому працюємо і над цим варіантом, щоб вже цю італійську технологію, з використанням полімерної суміші, застосувати для ремонту квартальних доріг. Використовуючи її, здешевлення робіт йде на 30% у порівнянні з використанням традиційних методів ремонту доріг.
Отож, маємо три технології, які за це рік плануємо застосувати на наших дорогах. Плануємо використовуємо всі методи, які актуальні до того чи іншого дефекту на дорожньому полотні: де є тріщини — використовуватиме технологію для запобігання прогресування тріщин і утворення ям, де вже є ямки — використовуватимем чеську технологію з інфрачервоним прогрівом, а де потрібно проводити поточний чи капітальний ремонт дорожнього покриття, спробуємо нонатехнологію з використанням полімерної суміші.
Відповідно, усі методи, які ми бачимо сучасними і доречними, що дають гарантії на декілька років, ми будемо використовувати”, — наголосив Сергій Бабак.