Субота, 24 Травня

На Рівненщині селяни пилами порізали дерев’яну церкву XVIII століття

Підписуйтеся на наш канал в Telegram та сторінку в Instagram

У селі Забороль біля Рівного бензопилами порізали дерев’яну церкву XVIII століття, повідомив керівник Арт-Кластеру Острозької академії Микола Бендюк. За його словами, територію вже порівняли тракторами так, що на вирівненій поверхні з’явилися фрагменти черепів та людських кісток.

У коментарі Zaхid.net Бендюк зазначив, що храм Івана Хрестителя (побудований у 1762 році) не внесений до списку пам’яток архітектури. Однак на його допис вже відреагувала Служба безпеки та обіцяла розслідувати інцидент.

Реставратор уточнив, що таке трапляється не вперше – 10 років тому в селі Розваж, що біля Острога, бензопилами порізали церкву XVIII сторіччя, яка була пам’яткою архітектури національного значення.

“Черговий “похорон” нашої історії та культури. Сумно що ніхто так й не поніс покарання по знищення церкви в Розважі”, – написав Бендюк.

Так виглядала церква Івана Хрестителя до того, як їй оббили сайдингом у 2013 році

Микола Бендюк з посиланням на архітектора Петра Ричкова так описує церкву:

“Зовні звичайний для Волині, цей дерев’яний храм також унікальний. Рідкісний приклад культової волинської архітектури, де два зруби – бабинець і нава – однакової ширини й висоти, що дозволяє віднести будівлю до зразків, які доносять до нас у прихованій формі давніші традиції місцевого дерев’яного зодчества. Лишень крутіший двосхилий дах над середнім зрубом дещо його виділяє. А ось вузька п’ятикутна апсида з невисокими службовими прибудовами у бічних кишенях – типова для середини XVIII століття. Увінчує церкву великий, доволі високий восьмерик з бічною главою, над якою надбудована декоративна маківка, теж восьмикутна. Особливу художню роль відіграє крупний карниз, що став можливим саме завдяки однаковій висоті зрубів. Він наче розмежовує об’єм церкви на дві гармонійно поєднані частини – верхню й нижню”.

У 2013 році церкву поремонтували, але не врахували історичний фасад – його зашили вініловим сайдингом.

Так стала виглядати церква після ремонту у 2013 році

Будматеріали на подвір’ї церкви у 2021 році. Скриншот з Google maps

На руйнування церкви також відреагував Голова Синодальної комісії з міжхристиянських відносин та Інституту церковної історії ПЦУ (якій належала церква) Митрополит Димитрий Рудюк.

“Церква має яскраво виражену архітектуру не схожу на запроваджений синодальний стиль “російського історизму” у другій половині ХІХ ст, тому її тільки через це треба було зберегти”, – прокоментував він.

Митрополит додав, що унікальність цієї церкви була в тому, що являла собою стиль волинської архітектури, коли храми будували кораблеподібними. Цей стиль почав зникати у другій половині XIX – початку XX століття через появу нових храмів у стилі “російському, шатроподібному, що до цього часу сидить у головах недонавчених священників”.

Ініціативу релігійної громади знести храм та побудувати на його місці новий, підтримали на сесії виконавчого комітету Олександрійської сільської ради. Втім, ні представники місцевої влади, ні настоятель храму не показали журналістам Суспільного жодних документів.

“Збиралися збори і на тих зборах визначалося думкою більшості те місце, де будемо будувати церкву. І більшість людей були за те, щоб будувати церкву на тому ж місці, де була стара”, — розповів настоятель храму Микола Збитковський.

Жителі села пояснили, чому розібрали церкву

“Вона вже стара, ледве не розвалилась. Там уже порохно скрізь було і тому ми вирішили побудувати нову церкву”, — пояснила рішення релігійної громади місцева жителька Марія Яковець.

“Я підтримую знесення і підтримую будівництво. Бо я думаю про майбутнє моїх дітей, внуків, правнуків. Бо якщо ми його не зробимо, то потім майбутні покоління тим більше не зроблять”, — поділилась парафіянка Надія Денищук.

Те, що стіни старовинного храму різали бензопилою спростувала парафіянка Євгенія Петрук.

“Ніхто бензопилою не різав — це брехня. Хлопці оце верха зняли, приїхав кран, спочатку купола зняли і тоді їм легко було розібрати. Так, ломами брали, але як зняли куполи, то вона швидко розсипалась сама. Все згнило, там руки в діри влазили, не було, що робити”, — зауважила жінка.

Жителі села Забороль пояснили, чому знесли церкву XVIII століття

У селі Забороль Олександрійської сільради мешкає приблизно 1200 людей. Село розташоване за приблизно 13 км від Рівного. Церкву Івана Хрестителя збудували в Заборолі у 1762 році. Поблизу церкви була дерев’яна двоярусна дзвіниця. Святиню використовувала громада Православної церкви України. Настоятелем храму є отець Микола Збитковський. У Заборолі також діє церква Різдва пророка Іоана Предтечі, яку збудували 2013 року. Вона належить до УПЦ (колишнього московського патріархату).