Четвер, 21 Листопада

На місці кінотеатру “Дзвін” у Львові створять музей новітніх героїв: що відомо

Майбутній музей новітніх героїв за рішенням виконкому львівської мерії зведуть на місці колишнього кінотеатру “Дзвін”. Там у вересні 2024 року трапилась пожежа і приміщення згоріло. Зараз в Україні нема фізичного музею, цілком присвяченого темі Революції Гідності та Героям Небесної Сотні, розповіла керівниця музею Гідності у Львові Адріана Дигдалович.

Яким має бути цей музей — у матеріалі Суспільного.

За словами Адріани Дигдалович, майбутній музей присвятять пам’яті як учасників Революції Гідності 2013-2014-го років, так і тому, як вони стали одними із перших, хто вирушив захищати Україну в межах тієї спецоперації, що її згодом назвуть АТО, а також тим, хто захищає країну зараз.

Адріана розповідає про те, як береже пам’ять, на своєму прикладі, адже її батько — один із Героїв Небесної Сотні. Андрій Дигдалович загинув під час Революції Гідності на вулиці Інститутській від кулі снайпера.

“У нас всюди є світлини, там де ми разом з батьком. Згадуємо і проводимо в себе громаді якісь заходи, пов’язані з тим. Якісь бувають події в житті, якими би ти хотів поділитися, а ти не можеш. Є події, коли ти хочеш отримати пораду, а людина тобі вже не порадить, бо її вже нема. Я би хотіла, щоб пам’ятали. Напевно, тут треба поставити крапку”, — зазначила Адріана Дигдалович.

Поки на місці, де має постати музей, проведуть демонтаж знищених вогнем конструкцій. Попередньо такі роботи мають провести до кінця року, повідомила заступниця міського голови Львова Ірина Кулинич. Коли саме розпочнуть втілювати проєкт, наразі невідомо.

“Це буде простір, який міститиме конференц-зали, виставкові площі, площі, де можуть проходити громадські обговорення, площі, де будуть займатись національно-патріотичним вихованням. Все це буде обговорюватися з громадськістю, з мешканцями, буде оголошено архітектурний конкурс. І жодних дій без громадськості міська рада проводити не буде”, — розповіла Ірина Кулинич.

Кандидат історичних наук Василь Кметь каже, що під час створення таких пам’ятних просторів потрібно враховувати кілька аспектів.

“Такі музейні установи мають відповідати уявленням громади, уявленням сучасного суспільства, вони не мають монументалізувати чи стилізуватися під ті пам’ятки меморалізації, тиск яких ми відчуваємо з радянської доби, це не має бути щось таке, щоб асоціювалося з тими тоталітарними, монументальними наративами, які тиснуть, давлять, втомлюють”, — говорить Василь Кметь.

У Львові на вшанування Героїв Небесної Сотні спорудили однойменний меморіал у 2019 році. Зараз, за відсутності відповідного музею, заходи для вшанування, зокрема, Героїв Революції Гідності, проводять саме там.