Четвер, 19 Вересня

На Львівщині працює найбільша на заході України ВЕС, яка генерує 5% від всього споживання області

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

На Львівщині в селі Орів (неподалік Трускавця) вже пів року працює найбільша на заході України вітрова електростанція. Це спільний проєкт української компанії “Екооптіма” та чеської MND, що належить до інвестиційної групи одного з найуспішніших чеських підприємців Карела Комарека. Про це розповів очільник Львівської ОВА Максим Козицький.

Вона генерує 5% від всього споживання нашої області і здатна повністю забезпечити енергією, наприклад, три міста завбільшки як Самбір.


Загальна вартість проєкту 75 мільйонів євро. Інвестували у нього по 50% чеська компанія MND та групи українських компаній «Еко-Оптіма». Це найбільша іноземна інвестиція у Львівську область і в Україну за час повномасштабної війни.

Електроенергія, яку цілодобово генерують 10 потужних вітряків, через 14-кілометрову лінію передається на підстанцію «Укренерго», звідки її уже розподіляють відповідно до потреб міст і сіл.


Українським інвесторам довелося вирішити багато проблем, які ставили проєкт у глухий кут. Так, наприкінці 2021 року вони оплатили обладнання, його поставку та монтаж, адже таке завжди робили виключно силами іноземних компаній, але, коли почалася повномасштабна війна, усі відмовилися його транспортувати в Україну. Іноземні фахівці теж не наважувалися їхати до нас. Але в «Еко-Оптіма» сприйняли цей виклик як можливість: придбали 600-тонний кран для монтажу складових ВЕС, в Україні він, до речі, єдиний.

Монтували та вводили цю станцію в експлуатацію виключно українські спеціалісти, яких збирали по всій державі.

Партнером проєкту став Укрексімбанк. Це дуже важливо, бо всі платежі ВЕС здійснює в українському банку. Усі податки наповнюють бюджет нашої держави.

Ця ВЕС уже генерує 12% альтернативної енергетики на Львівщині. 20 таких станцій здатні забезпечити повну енергетичну незалежність нашої області.

Цінним бонусом до зведення ВЕС стали нові робочі місця, гарні дороги до населених пунктів, де їх взагалі не було, та притік туристів до міст і сіл довкола електростанції.