У селі Банюнин, що на Львівщині, місцевий житель вирощує незвичні гарбузи – кавбузи.
Вже близько 20-ти років Михайло Костюк плідно займається господаркою – вирощує чорні горіхи, яблука та гарбузи. А все це продає край траси в магазині “без продавців”.
І саме його гарбузи є цікавинкою для людей, бо є гібридами кавуна з гарбузом. І дійсно, він має незвичний вигляд. Михайло Костюк розповідає, що вирощенням цієї рослини займались в сім’ї давно.
“Але головним нашим заробітком є вирощення чорного горіху. Він має цілющі властивості. А поміж рядами горіху садимо гарбуз. Всі його називають кавбузом, але то гарбуз. І коштує як звичайний – 5-7 гривень за кілограм”, – розповідає журналістам “Діло” господар. Плоди виростають швидко, масою до 16 кілограм.
Від гарбуза кавбуз успадкував помаранчевий або білий колір м’якоті і відносно невисоку цукристість (менше ніж у кавуна), та й зовні плід кавбуза більше нагадує гарбуз. А ось від кавуна кавбуз взяв м’яку, менш щільну, ніж у гарбуза, м’якоть, і темні насіння. У смаку його змішалися відразу обоє батьків.
Саме високі смакові якості м’якоті в сирому і готовому вигляді, в тому числі свіжовичавленого соку, є основною перевагою кавбуза. Особлива цінність кавбуза в його лікувальні властивості, які він не втрачає навіть після термічної обробки.
Готувати з кавбуза можна ті ж страви, що з кабачків або гарбуза, добре тушкувати кавбуз з м’ясом. Ніжність кавбуза особливо відчувається в млинцях – як солодких, так і пікантних. Зі свіжого кавбуза також виходять відмінні салати.
Кілька років тому фермер відкрив магазин самообслуговування край дороги. Тут просто неба акуратно поскладаний вирощений товар. Беріть, що потрібно, а гроші залишайте у трилітровій банці. Власник магазину самообслуговування довіряє людям. Запевняє: про те, що залишає товар без нагляду, «жодного разу не пошкодував».
Фермер також вирощує одну з найбільших в Україні плантацій чорного горіха. Про це детальніше у цій статті.