Середа, 25 Грудня

На фермі у Львові подружжя вирощує найбільшу прісноводну креветку у світі

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Креветка макробрахіум Розенберга – відносно новий продукт на ринку України, але потроху починає користуватися популярністю. Подружжя Вікторія та Назар Мороз неподалік від свого будинку у Львові організували ферму креветок. Вирощують найбільшу прісноводну креветку в світі та допомагають відкривати ферми креветок іншим українцям. Подробиці про ферму, харчування креветок та смачні страви з неї KP.UA розповіла Вікторія Мороз.

Вікторія оптимістично запевняє, що у найближчому майбутньому Україна може стати головним постачальником креветки Розенберга до Європи: із країн Азії доставляти живу креветку (а доставляють її лише живою) до ЄС не вийде. Натомість з України вона може дістатися будь-якого куточка Європи.

Може зрости до кілограма

“Кілька років тому ми почули про ферми креветок, побачили рекламу по телевізору – нас це зацікавило. Проконсультувалися, довідалися, що скільки коштує, вирішили спробувати. Замовили стартовий набір для розведення креветок та почали вести бізнес. Це було 2,5 року тому, тоді ніхто не розумів, що з цього вийде, – вирішили ризикнути. А потім поступово почали розширюватись. Сьогодні продовжуємо це робити.

Креветка Розенберга – найбільша креветка у світі. Її ми вирощуємо та розмножуємо у басейнах з підігрівом. Починали з 3 басейнів, а наразі у нас їх уже 15. Потихеньку розширюємося. Плюс допомагаємо людям обладнувати свої ферми креветок. Також у нас у планах зробити більший промисловий об’єкт”.

Ферма креветок – перспективний бізнес?

“Так, він рентабельний. Займатися креветкою вигідно, ферма креветок може давати добрий дохід. До того ж важливо піднімати українську економіку. Нам це зараз буде дуже потрібно. Я взагалі попервах із б’юті-сфери. Але дізналася, що креветку можна розводити, зацікавилася цим питанням – і нормально виходить. Займаємось вже стільки часу. Звичайно, як і в будь-яку роботу, сюди потрібно вкладати час та сили. Але для хорошого результату ці вкладення є мінімальними.

Хто купує ваші креветки?

“До повномасштабного вторгнення креветки у нас купували переважно Київ та Одеса. Після війни ними зацікавилася Європа. Наразі наша креветка переважно йде на експорт”.

Така креветка їсть абсолютно все! Її можна годувати огірком, кабачком, рибкою, куркою. Але здебільшого треба підбирати правильний раціон, де є білок та хітин, – опариш, мотиль. Така їжа для них ідеальна. Також використовуємо сухі корми.

Скільки нині у вас креветок? Якщо, звісно, їх можна підрахувати.

“Наразі їх порахувати вже неможливо. Їх завжди багато. Одних продаємо, інші підростають. Цей вид найрентабельніший. Щоб виростити таку креветку на продаж, достатньо 4 місяців”

Оптимальна вага для продажу – від 20 до 50 грамів. За розміром вона плюс-мінус така сама, як жіноча долоня. Однак якщо її вирощувати довше, креветка досягне 100-200 грамів і більше. Взагалі-то креветка Розенберга б’є рекорди за своїми розмірами: вона може доростати до 1 кілограма. Коли вона досягає півкіла, виглядає як лобстер. Однак в ідеалі креветка Розенберга має важити 20-50 г. За такої ваги вона вже досить велика, там є що їсти. Якщо креветка виростає дуже великою, вона вже не така смачна: її м’ясо стане жорстким.

Лише для цього виду – рецепт «п’яна креветка»

Що можна приготувати з таких креветок?

“Мій улюблений рецепт – тушковані креветки у казані на мангалі, але можна готувати і вдома в духовці. Потрібно додати соєвий соус, лимончик, часник, прованські трави, сіль – це все тушкується. За бажанням можна додати вершки.

Коли клієнти беруть креветку, то відрізають клішні та використовують їх як заготівлю для супів. Супи різноманітні з нею вдаються, пасти, маринувати також можна. Виходить дуже насичений смак у юшки, не такий, як у класичної креветки. Оскільки діти рідко люблять морепродукти, їх можна нагодувати солодкою креветкою. Для цього креветку годують манго чи ананасом.

Можна приготувати креветку фондю на мангалі. Просто додайте сіль, оливкову олію, перцеву суміш, соєвий соус, цедру та сік лимона, прованські трави й часник. Вийдуть соковиті смачні креветки в ароматному насиченому бульйончику. Ви можете нагодувати або напоїти креветку чим хочете – від цього залежатиме її смак.

Також не можна не згадати один із найвідоміших рецептів – «п’яна креветка». Наша креветка – єдина креветка у світі, яку можна приготувати за цим рецептом. Жива креветка напивається віскі, а потім її готують”.

А готувати таку креветку треба так, як і рака? Кидати у воду живою?

“Саме так. Це не боляче для неї. Я дуже люблю тварин. На щастя, креветка не відчуває болю: вона не має нервових закінчень”.

А яке у креветки м’ясо за смаком?

“Воно не має нічого спільного зі звичною креветкою. Її м’ясо схоже на м’ясо лобстера. Плюс креветка Розенберга прісноводна. Якщо ви хочете, щоб вона набула морського смаку, за день готуйте для неї морську сіль. Вона напивається цією солоною водою і автоматично набуває потрібного смаку”.

– Цікаво, що ця креветка все їсть та все п’є. Соєвий соус – будь ласка, міцний алкоголь – на здоров’я.

– Ну в неї ж варіантів немає. (Сміється.)

Ви навіть екскурсію організовуєте на ферму. Чи багато відвідувачів? Що ви їм показуєте?

“У нас є пара приміщень із басейнами. Ми показуємо, що всередині них, розповідаємо про саму креветку, чим її годувати і так далі. Так, дуже багато людей телефонує нам. Дехто приїжджає до нас на екскурсію, це безкоштовно.

Нещодавно у Миколаєві відкрилися ферми креветок, у Харкові, у Дніпрі… Нас уже багато. Утворилася своєрідна коаліція з українців, які вирощують креветок на продаж. Хотілося б у майбутньому зробити щось на кшталт фермерського господарства, щоб Україна вийшла на перше місце з експорту креветок до Європи. До речі, продається наша креветка лише живою. Це єдина креветка, яку продають живою”.

А що потрібне для того, щоб відкрити свою ферму креветок?

“Потрібно мати басейн та обладнання. Ми продаємо комплекти, в які входить басейн і повністю все, що потрібно для розведення креветок, – насоси, фільтри, підігрів плюс сам мальок. Можна взяти невеликий набір або комплект побільше. Залежно від того, що ви хочете.

Людина, яка планує розводити креветок, бере 3-5 комплектів: в ідеалі креветку потрібно сортувати. Переважно це 3-5 басейнів на 7 кубів, вони не надто великі.

Скільки для початку потрібно купити креветок?

– Вони вже йдуть у комплекті. У середньому на 1 куб води припадає 80-100 креветок.

Чи багато часу потрібно щодня приділяти фермі креветок?

– Ні. Якщо креветок не потрібно сортувати (на сортування потрібно приблизно пів дня), багато часу це заняття не забирає. Ми годуємо креветок 2 рази на день. Вранці це забирає близько пів години, увечері – приблизно годину. Це зовсім небагато.

Ми бачили, що ви також займаєтеся волонтерством. Кому та як ви допомагаєте?

“Наш засновник – дуже комунікабельна людина. Їздить по всій Україні, допомагає хлопцям зі сходу. Так само вчиняють і наші партнери. Деякі з них самі воюють – це Бахмут та інші гарячі напрямки. І ми допомагаємо чим можемо. Це збори на машини та інші потреби для фронту, допомога переселенцям тощо”.

Довідка: Макробрахіум Розенберга – велика прісноводна креветка із сімейства Palaemonidae. Її тіло досягає в довжину до 30 см, з клешнями – до 50 см.

Регіон початкового проживання креветки Розенберга – Південна та Південно-Східна Азія. Однак за рахунок штучного розселення ця креветка зустрічається у багатьох регіонах світу.

Макробрахіуми Розенберга всеїдні – їдять все, що зуміють знайти чи зловити. Корм для такої креветки повинен містити як рослинну, так і тваринну їжу. Найкраще підійдуть спеціалізовані корми для креветок.

У домашніх акваріумах креветки Розенберга не варто вирощувати: вони ведуть хижий спосіб життя і можуть полювати на невеликих риб та інших креветок. Якщо в групі виявляється ослаблена або поранена тварина, її можуть з’їсти міцніші сусіди.