Понеділок, 13 Січня

Майже на тисячу менше дітей ніж торік. Як змінюється народжуваність на Львівщині

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У 2024 році на Львівщині зареєстрували 15 642 записів про народження дітей. Це майже на тисячу менше ніж у 2023 році. Також рівень народжуваності суттєво знизився порівняно з роками до повномасштабної війни.

Як змінювалася народжуваність в області за останні роки, дізнавалось Суспільне.

Народжуваність знижується щороку

У 2024 році відділи ДРАЦСу Львівської області зареєстрували 15 642 актові записи про народження. Водночас у 2023 році записів було майже на тисячу більше, а саме – 16 638. Таку статистику наводить головна спеціалістка відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) у Львівській області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Оксана Вендиш.

Те, що народжуваність щороку знижується, підтверджують у Головному управлінні статистики у Львівській області. Якщо порівняти з довоєнним рівнем, то у 2018 році у Львівській області народилося 23 253 дитини, у 2019 – 21 803, у 2020 – 21 129 дітей, а в 2021 — 19 440.

Водночас, як зазначила начальниця відділу поширення інформації, комунікацій із користувачами обласного управління статистики Оксана Голод, у зв’язку з повномасштабною війною формування органами державної статистики статистичної інформації щодо розрахунків демографічних показників призупинили.

Що стосується Львова, то як наголосили у пресслужбі Львівської міської ради, минулого року у пологових народилось 3 667 малюків. При тому, у Першому ТМО – 2 667 дітей, а у Другому ТМО – 1 000 дітей. Зокрема, хлопчиків у пологових Львова народилось 1 857, дівчаток дещо менше – 1 810. Також із загального числа народжених було 32 двійні. Для порівняння, у 2023 році у міських закладах народилося 4 012 дітей, у 2022 році трохи менше – 3 801 дитина, у 2021 році навпаки більше – 4 961 дитина.

Які пологові обирають найчастіше

У Львові працюють кілька пологових, які приймають породіль. З міських — це пологові відділення у таких медзакладах: 5-ій лікарні Другого медоб’єднання Львова на вул. Рапопорта, у лікарні святої Анни Першого медоб’єднання Львова на вул. Мечникова та у лікарні святого Миколая на вул. Пилипа Орлика, яка також належить до Першого ТМО.

Решта пологових, розташованих на території Львова, перебувають в обласному підпорядкуванні. Це Львівський обласний клінічний перинатальний центр на вул. Дж. Вашингтона та пологове відділення Львівської обласної клінічної лікарні на вул. Юрія Руфа.

Якщо, наприклад, у пологовому відділенні 5-ої міської лікарні за минулий рік народилася тисяча дітей, при тому хлопчиків на 50 більше ніж дівчаток, то за 2023 рік, за даними Другого медичного об’єднання Львова, тут на світ з’явилось 1 315 дітей. Перед тим, у 2022, кількість сягнула 1 608 дітей, а у 2019 році , для порівняння, було 3 500 пологів.

Проте у Львівському обласному клінічному перинатальному центрі вже третій рік поспіль показники народжуваності зростають. Так у 2024 році тут прийняли 4 792 пологів, під час яких народилося 4 913 немовлят. Це на 243 пологів більше, ніж у 2023-му.

Серед новонароджених було 119 двійнят і одна трійня. При тому, як зазначила директорка Львівського перинатального центру Марія Малачинська, серед новонароджених переважають дівчатка. Їх було 2 555, а хлопчиків – 2 358. Крім того, 1 885 жінок, які народжували у Перинатальному центрі, були львів’янками, а 2 907 – жителями Львівщини та інших областей.

“Для нас тримати високий показник народжуваності – це результат комплексного поєднання багатьох складових. По-перше, це професійна команда, яка постійно працює над удосконаленням медичних підходів і забезпеченням високої якості послуг. По-друге, велике значення мають комфорт і сервіс на кожному етапі взаємодії з закладом: зручні входи та заїзди на територію, наявність навігації, ефективна робота кол-центру, смачне і збалансоване харчування для пацієнтів стаціонару, сервісна служба. Це все дуже важливо”, – каже Марія Малачинська.

З її слів, суттєвим є створення безпечних умов для пацієнтів, зокрема, сучасне укриття для захисту жінок і немовлят під час повітряних тривог.

“Якщо пологи в жінки стаються раніше терміну, в нас створені всі умови для виходжування передчасно народжених немовлят, а також для проведення оперативних втручань дітям, які цього потребують одразу після народження. Крім того, маленьких пацієнтів забезпечуємо донорським молоком з Банку грудного молока, яке є не лише найкращим харчуванням для новонароджених, а й ліками, що сприяють їхньому здоров’ю. Усі ці аспекти – від висококваліфікованих лікарів і до зручності перебування формують медичне середовище, яке забезпечує довіру пацієнтів”, – додала директорка.