У рамках Львівського тижня скульптури 2023 вулиця Шевченка перетворилася на мистецьку галерею. Завдяки спільним зусиллям Львівської міської ради, артцентру «Я Галерея» та меценатів тут встановлено скульптури сучасних українських митців.
Вулиця Шевченка у Львові за останні кілька років перетворилась на урбаністичний мікс забудови різних періодів з домінуючими сучасними житловими комплексами. Не так давно тут завершили капітальний ремонт дороги. Зараз вулиця знову наповнена автомобілями, людьми, велосипедами і навіть трамвайним маршрутом, однак тут бракувало мистецтва.
«Тарас Шевченко ідентифікував себе як художник. Раніше ця вулиця, названа на честь художника, не мала художніх творів (окрім однієї мозаїки радянської доби), а тепер буде постійно діючим майданчиком для сучасного мистецтва. Ця вулиця прекрасна своїм шумом, як візуальним, так і звуковим, своєю історією, місцем розташування, тому їй справді бракувало почерку митців. Ми зробили все можливе, щоб сюди вбудовувалось сучасне мистецтво, і не за державні кошти, а за меценатів – забудовників і бізнесу, що функціонує на цій вулиці. Символічно, що нове бачення вулиці Шевченка відкривається саме під час Львівського тижня скульптури», – розповідає куратор проєкту Павло Гудімов.
Куратор тижня скульптури каже, що ідея зробити з вулиці галерейний простір зʼявилась під час прогулянки. Це спроба доповнити урбаністичну культуру ще одним мистецьким виміром. Скульптури запрошують жителів вулиці до співіснування, творення нового середовища. Твори мистецтва знаходять новий спосіб говорити з аудиторією – за межами стерильних музейних стін, в живому шумі міста.
«Ми готували цей проєкт більше ніж рік. Ще під час реконструкції вулиці ми з міською радою фантазували, що тут може бути. Першим до нашої ідеї доєднався креативний кластер Kivsh, який власне й профінансував встановлення першої мистецької роботи у публічному просторі. Так з’явилась перша скульптура – робота Олекси Фурдіяка «Вага». Потім по вулиці розташували ще 4 роботи авторства двох митців зі Львова, киянина та ужгородця», – додає Павло Гудімов.
На вулиці Шевченка розташовали роботи сучасних українських скульпторів: три спеціально створені для вулиці, ще дві – адаптовані до неї. Експертна рада, куди входять представники Академії мистецтв та Львівської міської ради, професіонали з кола митців, куратори, затвердила перелік з цих п’яти робіт:
· Ілля Новгород представив металеву скульптуру BUGABOO, зроблену «з непотребу й решток минулого».
· Від Володимира Семківа можна побачити не типові для нього деревʼяні роботи, а сталевий Фонтан Війни. Скульптура виконана з нержавіючої сталі і металу, що під впливом дощу чи снігу залишає сліди іржі.
· Також на Шевченка встановили роботу Яна Потрогоша з цинку, що має вигляд жорен, що «перемелюють» будиночки, змінюючи місто.
· «Зв’язок» Дениса Шиманського розташований в ніші від старої зупинки громадського транспорту. Скульптура складається з металевих основ, об’єднаних керамічною вставкою, що утворюють місток.
· Олекса Фурдіяк створив скульптуру, яка на перший погляд схожа на гігантську машину, але якщо придивитись, можна побачити геометричну людину, яка пробує втримати чи відірвати велику вагу від землі.
Експозиція вуличної галереї Шевченка буде постійно змінюватись: будуть з’являтись нові роботи в нових місцях. Ці 5 скульптур попередньо стоятимуть близько року.