Львівський обласний онкоцентр може втратити фінансування із НСЗУ

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Львівський обласний онкологічний центр не надає лікування за пакетами НЗСУ, маючи на рахунках більше 126 мільйонів гривень, тому і Львівська ОВА, і НСЗУ має дуже велику кількість запитань до керівництва обласного онкоцентру. Про це йшлось сьогодні, 18 жовтня, під час зустрічі голови НСЗУ Наталії Гусак із журналістами Львівщини, пише Четверта студія.

«Нам важливо говорити про фінансово-господарську діяльність закладів охорони здоров’я, які знаходяться на Львівщині, тому що у рамках реформи усі медичні заклади є автономними і усі кошти, які надає Національна служба здоров’я України використовуються керівниками закладів», – каже Гусак.

Національна служба здоров’я України в 2023 році для мешканців Львівщини закупила медичних послуг на 10 млрд грн, з яких 7 млрд грн вже оплачено.

«І коли людина прийшла у ваш онкоцентр і їй не надали безкоштовних ліків чи послуг, а у нас є такі скарги, коли у людей хочуть отримати плату за якусь додаткову діагностику чи ліки, які входять у національний перелік, то потрібно розуміти, хто у цьому винен і чому такі ситуації виникають.

Наразі, з того, що ми бачимо, що з 7 мільярдів гривень, які ми перерахували, близько одного мільярда просто знаходиться на банківських рахунках ваших медичних закладів. У тому числі і на рахунках онкоцентру. Тому ми говоримо про те, що коштів для лікування пацієнтів абсолютно вистачає, а міфи про те, що якісь тарифи не відповідають дійсності, власне не відповідають дійсності там, де керівник перебуває не на своєму місці, не вміє господарювати, не вміє організовувати діяльність закладу», – каже Гусак і додає, що ще одним яскравим прикладом того, що тарифи відповідають дійсності є добровільне приєднання до програми багатьох приватних медичних закладів, для яких це – не тільки лікування людей, але й бізнес.

На рахунку Львівського обласного онкоцентру лежить вільних 126 мільйонів гривень від НСЗУ

«7 мільярдів гривень бюджетних коштів уже пішло на Львівщину. І у мене, наприклад, є дуже багато питань до керівника обласного онкоцентру, на роботу якого постійно приходять скарги. Ці скарги ми фіксуємо на сайті НСЗУ і ви можете зайти на сайт і подивитись… Скажіть, а львів’яни знають, що у нього на рахунку зараз є 126 мільйонів гривень? Можна за цих 126 мільйонів гривень на рахунку забезпечити людей усім необхідним, щоб люди не відчували, що вони у час війни й тоді, коли держава ще й все оплачує, повинні щось шукати додатково із кишені?

При тому, що це централізовані лікарські засоби та усе інше, що необхідне. Тоді я розумію, що тут вам на місці потрібно шукати, а хто ж за це відповідає! Або, як мінімум, знати, що таке відбувається, але кошти державою виділені і лежать на рахунку. Наголошую, ми не приїхали обмінюватись компліментами, адже усі розуміють, що відбувається», – сказала голова НСЗУ.

Львівський обласний онкоцентр може залишитись без пакетів НСЗУ

«Я не хочу думати, що досі є якась мильна бульбашка, у яку усі вірять і розповідають історії, що так і має бути. І про це також буде попереджувальна розмова, адже якщо потім через отакі речі ваш онкоцентр залишиться без фінансування, то львів’яни мають знати, що керівник не справився. А керівника хтось призначив, проте вчасно не виправив ситуацію. І за це також є відповідальність. Адже ми не готові закупляти послуги, які не надаються комплексно у цьому закладі», – сказала Наталія Гусак.

Вона також додала, що лікарі онкоцентру мають хороші заробітні плати. Тому не варто говорити про те, що держава щось не забезпечує.

Львів’яни мають знати, що коли їм відмовляють у чомусь безоплатному у Львівському онкоцентрі, то їх просто обманюють

“Мене здивувало, що онкоцентр має таку велику кількість скарг від пацієнтів, але одночасно має таку величезну суму коштів від Національної служби здоров’я України, яка знаходиться просто на банківському рахунку. Йдеться про 126 мільйонів гривень і мені здається, що львів’яни мають знати, що коли їм відмовляють у чомусь безоплатному у Львівському онкоцентрі, то їх просто обманюють. Кошти для надання повної безоплатної медичної допомоги у львівському онкоцентрі є, але якщо його керівник має бачення, що ці кошти необхідно акумулювати для того, щоб закупити якесь дороговартісне обладнання, то я хочу зазначити, що першочергово необхідно виконувати договірні зобов’язання, адже можна залишитись взагалі без коштів від держави. Держава не готова закупляти для українців такі медичні послуги, які не надаються безплатно”, – підсумувала керівник НСЗУ.

Заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко додав, що у влади також є дуже багато питань до керівника обласного онкоцентру на Львівщині.

«Але насправді не тільки онкоцентр. У нас на сьогодні 2/3 наших керівників обласних медичних закладів перебувають у статусі в.о. Дійсно, є багато питань до окремих керівників, тому що дійсно є скарги. Коли на рахунках є кошти, а люди кажуть, що вони купляють певні препарати, то я на такі речі реагую дуже просто – одразу звертаюсь у правоохоронні органи. Наголошую публічно: якщо хтось хоче гроші чи щось вимагає – телефонуйте одразу і повідомляйте, приїдемо і допоможемо. Наголошую на цьому ще раз публічно: жодного хабарництва у медичній сфері. Керівники, які мають гроші, а гроші мають усі, але не забезпечують медичними препаратами, а укладають додаткові угоди із додатковими аптеками та перетворюють медичні заклади у комерційну складову – їм не місце у системі охорони здоров’я Львівської області. Це моя офіційна позиція як заступника», – сказав Собко.

«Тому коштів є достатньо, але як вони використовуються – це питання, про яке ми будемо говорити на Львівщині із засновниками медичних закладів. Люди мають розуміти, що якщо їм не надають якусь послугу у рамках пакету – це відповідальність місцевого самоврядування, яке є засновником медичних закладів, а також головних лікарів, які є господарниками цих установ», – каже Гусак.

Вона додає, що «якщо наприклад не працює КТ, то відповідальний керівник громади або засновник закладу».

«Якщо вам кажуть піти і купити шприци, то ви повинні знати, що у цей час на рахунках медичних закладів є сотні мільйонів гривень, які керівник закладу у кінці року може використати на закупівлю якогось «важкого» медичного обладнання», – пояснює Гусак.

Вона додає, що це обладнання для лікарів, звісно, теж потрібне, але мова йде про те, що НСЗУ виділила ці кошти на лікування пацієнтів.

Гусак також наголосила, що часто участь у «саботуванні» програми «Доступні ліки» також беруть і сімейні лікарі, які розповідають міфи про те, що «держава не може нічого дати безкоштовно», або «не може дати безкоштовно щось якісне» чи «може дати, але тільки українські аналоги». Гусак наголошує, що сімейні лікарі також часто пов’язані із фармацевтичним бізнесом, – саме тому вони так і говорять.