12 жовтня Львів сколихнув скaндал довкола унікальної брами з вулиці Меретина, 8. Львів’янка виявила автентичні старі вхідні двері на смітнику. Замість них мешканці будинку встановили металеві, які повністю не вписуються в історичний ареал.
Як пише 032.ua, шoкуючу знахідку виявила мешканка міста Христина Бадзян, яка тимчасово “прихистила” її у себе в гаражі. Львів’янка переконує, що автентичну браму можна відремонтувати, і уже є прецедент із подібними дверима з вулиці Гуцульської.
У Львівському комунальному підприємстві “Бюро спадщини” погодилися забрати двері на реставрацію. Зараз шукають шляхи залучення фінансування, але просто так віддавати історичну браму мешканцям, які її позбулися, не планують. Тривають обговорення щодо можливого співфінансування реставрації.
У коментарі для 032.ua представниця відділу комунікації “Бюро спадщини” Ірина розповіла, що у найближчі кілька днів один із провідних реставраторів підприємства має забрати браму до себе на зберігання. У нього двері перебуватимуть безпосередньо до моменту реставрації. А на саме відновлення варто очікувати не раніше наступного року. Найбільш імовірно, відновити її зможуть під час проведення чергових Днів реставрації, які відбуваються у теплу пору. Орієнтовна вартість відновлення такої брами становить 50 тис. гривень.
Зазначимо, кілька років поспіль “Бюро спадщини” проводить реставрацію брам у історичному ареалі Львова за співфінансування мешканців будинків. Для цього оголошують прийом заявок від львів’ян, а потім упродовж року реалізують проєкти. У 2021 році планують відреставрувати 50 історичних брам та вікна у 20 будинках. При цьому, 70% вартості робіт з брамою оплачує місто, а 30% – мешканці будинків, з вікнами – 60% та 40% відповідно.