Субота, 23 Листопада

Львівські культурні діячі виступили проти демонтажу памʼятника Пушкіну в Одесі

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Українські та закордонні культурні діячі написали листа до ЮНЕСКО з проханням звернутися до президента Володимира Зеленського та зупинити демонтаж памʼятників імперської та радянської доби в Одесі, зокрема, йдеться про пам’ятник російському поету Алєксандру Пушкіну. Серед тих, хто підписав листа до ЮНЕСКО, диригентка зі Львова Оксана Линів та її чоловік Кирило Ліпатов, випускник ЛНУ імені Івана Франка, антрополог Тарас Федірко, а також засновник і директорка Центру міської історії Гаральд Біндер і Софія Дяк. Про це повідомляє ZAXID.NET

Листа зі зверненням до ЮНЕСКО у понеділок, 21 жовтня, опублікувала італійська газета Il Foglio. У ньому вказано, що у січні 2023 року Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО вніс історичний центр Одеси до переліку об’єктів всесвітньої спадщини, які перебувають під загрозою через російські обстріли.

Автори листа зауважили, що тепер над спадщиною міста нібито нависла нова загроза через рішення Одеської ОВА про демонтаж 19 пам’яток та позбавлення охоронного статусу для інших. Усі вони стосуються імперського чи радянського періоду.

Також автори зауважують, що більшість визначних памʼяток Одеси збудували в часи Російської імперії, а їх знесення ставить під загрозу значну частину світової спадщини міста. У листі наголошують на свавільному перейменуванні вулиці, названої на честь радянського маршала Родіона Малиновського, російських письменників Івана Буніна й Костянтина Паустовського, а також заплановане знесення памʼятника російському поету Алєксандру Пушкіну.

«Свавільний та авторитарний демонтаж матеріальної та нематеріальної світової спадщини Одеси, включно з памʼятниками, які були збудовані та належать її громаді, не лише розриває архітектурну тканину міста, але й впливає на культурну пам’ять. Це впливає на культурну пам’ять Одеси та її легендарну ідентичність як притулку космополітичної свободи», – йдеться в зверненні до ЮНЕСКО.

Автори листа просять ЮНЕСКО звернутися до Володимира Зеленського з проханням відкласти рішення про деколонізацію Одеси до більш сприятливого часу, який має настати після війни. Загалом цього листа підписали 115 українських та закордонних культурних діячів, зокрема, донька російського письменника, що жив в Одесі, Ісаака Бабеля Лідія, його онук Андрій Маляєв-Бабель, краєзнавець і військовий Олександр Бабіч, піантіст і народний артист України Олексій Ботвінов, член Президентської ради Всесвітнього клубу одеситів Михайло Рева, режисерка Єва Нейман, письменник Борис Херсонський та інші.

Серед підписантів також відома диригентка зі Львова Оксана Линів та її чоловік, історик і арткуратор Кирило Ліпатов, швейцарський та австрійський історик і меценат, засновник Центру міської історії і мистецького центру Jam Factory Гаральд Біндер, а також директорка ЦМІ Софія Дяк, випускник ЛНУ імені Івана Франка, антрополог Тарас Федірко.

ZAXID.NET спробував сконтактуватись із Софією Дяк, аби дізнатися, чи знає вона зміст цього листа, хто був його ініціатором та чому його підписала. Однак на момент публікації отримати коментар не вдалось. У публічному просторі не вдалось знайти коментарів й інших львівських діячів, підписи яких стоять під оприлюдненим два дні тому листом.