У трійку лідерів серед найпрозоріших міст України потрапили Львів, Кропивницький та Івано-Франківськ.
Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України розробили аналітики «Transparency International Україна» та «Інституту Політичної Освіти».
Всього було оцінено 100 міст України. Експерти дослідили міста за 91 показником, який характеризує 13 сфер і галузей. Кожна з них має різну вагу в рейтингу. Це такі сфери:
- Інформація про роботу органів місцевої влади (максимум – 10 балів);
- Доступ та участь (максимум – 10 балів);
- Закупівлі (максимум – 8 балів);
- Житлова політика (максимум – 7 балів);
- Бюджетування та контракти (максимум – 8 балів);
- Гранти, виділення фінансів (максимум – 8 балів);
- Соціальні послуги (максимум – 4 балів);
- Кадрові питання (максимум – 5 балів);
- Професійна етика та конфлікт інтересів (максимум – 6 балів);
- Землекористування та будівельна політика (максимум – 10 балів);
- Комунальні підприємства (максимум – 10 балів);
- Комунальне майно (максимум – 8 балів);
- Освіта (максимум – 7 балів).
Переглянути результати дослідження можна за посиланням
За приклад був взятий досвід Словаччини, під час децентралізації у цій країні. Сама ж методологія була адаптована до українських реалій і містила у собі 3 види критеріїв, як-то зобов’язання органів місцевого самоврядування запровадити роботу з відкритими і публічними даними, введення кращих практик, на основі того, що передбачено законодавством, але не є вимогою і т.д.
Зокрема, бралися до уваги фінансова та бюджетна сфера, закупівлі, житлова та комунальна політика, освіта, соціальні послуги, інформація про роботу місцевої влади та ін.
В результаті, найбільшу кількість балів отримали Львів (57 зі 100), Кропивницький (56), Івано-Франківськ (54), Київ (52) і Миколаїв (51,5).
«Що показово, ті міста, які по рейтингу займають найвищі позиції, вважаються найбільш інвестиційно привабливими. Бо фактично самі демонструють якість управління, якість дозвільних процесів, якість використання комунальної власності та інших можливостей (…)
«Важливо не лише відкривати інформацію, а й фактично шукати механізми, як цією інформацією користуватися з тим аби сприяти місцевим владам в максимально ефективному використанні тих ресурсів, які у них наявні», – наголосив під час прес-конференції у Києві Ярослав Юрчишин, виконавчий директор «Transparency International Україна», передає INTV.
Що цікаво, у рейтингу відсутня пряма підв’язка відкритості до статусу міста. Так, у першій десятці розташувалися 6 облцентрів і 4 міста обласного значення, а от Дніпро і Полтава знаходяться наприкінці списку прозорості.
У ТОП-10, зокрема, три міста представляють Львівську область – це Червоноград, Львів і Дрогобич. А от Ніжин і Кременчук суттєво випереджають свої облцентри.
«З сумного, лише 5 міст набрали більше 51 балу і менше 60-ти. Фактично, зараз ми можемо констатувати, що навіть лідери рейтингу поки що перебувають на стадії відкритості в половину і трішки більше (…)
Вже у процесі підготовки рейтингу ми зіткнулися з тим, що частина міст намагаються всіляко обмежити спілкування з нами. Тобто, приховати власні результати, що є дивно, як мінімум. І це не останні позиції у рейтингу. А частина міст, такі як Маріуполь чи Київ, навпаки, активно починають впроваджувати рекомендації ще до моменту оголошення рейтингу», – сказав Ярослав Юрчишин.
Даний рейтинг, який його ініціатори демонструють не востаннє, має на меті покращили показники відкритості міст, збільшили їх ефективність, піднявши інвестиційну привабливість не лише в Україні, а й закордоном.
Джерела: intvua.com, zaxid.net