Наступного року частиною національного проекту «Велике будівництво» стане відновлення 100 культурних об’єктів по всій Україні. Це один з напрямків програми відродження культури та креативної економіки.
Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко 13 вересня відвідав Львівщину, аби разом з місцевою владою напрацювати основні напрямки роботи для ефективного втілення цієї програми в області.
«Ми зробимо все, щоб кошти, на які ми очікуємо, – а це 55 мільярдів гривень упродовж 4-х років, будуть спрямовані не тільки на реставрацію і реконструкцію, добудову, а також і на створення центрів культурних послуг по всій Україні», – розповів міністр під час брифінгу у Свірзькому замку.
За його словами, відновлення історико-культурної спадщини забезпечить сталий розвиток територій громад, прокладе нові туристичні маршрути, пам’ятки стануть місцевими туристичними магнітами.
«Львівщина має амбітну ціль – 25% передбаченого фінансування на проєкт «Велике будівництво» у культурі отримати на реставрацію та збереження пам’яток нашої області. Чому стільки? Бо в нашій області зосереджена чверть усіх пам’яток культурної та архітектурної спадщини України. Це понад 8 тисяч об’єктів, – зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. – Вдячний Президенту України, що нарешті культура у фокусі. І програма «Великого будівництва» у культурі дозволяє по-іншому подивитися на наш туристичний потенціал, створити нові робочі місця, розвинути біля реставрованих культурних перлин також і суміжні галузі».
Відтак Львівська обласна державна адміністрація скерувала пропозицію щодо отримання фінансування з державного бюджету України у 2021 році на реставрацію 21 пам’ятки архітектури.
Зокрема Свірзького та Старосільського замків, костелів у Годовиці та Щирці, Тартаківського, Поморянського палаців та палацу Гредлів, дерев’яних церков, що входять до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та інших сакральних об’єктів.
«Це туристичні магніти, які у наступні роки притягнуть сюди великі кошти. І дадуть нове життя нашій області», – додав Максим Козицький.
За словами очільника області, у Стратегії розвитку Львівської області на період до 2027 року серед 5 стратегічних цілей є і «Туристична привабливість», також запроваджено розвиток економічної компоненти культурно-мистецької сфери, зокрема підтримку креативних індустрій з використанням регіональних традицій і орієнтованих на розвиток творчої молоді.
«Наразі міністерство збирає пропозиції, які потім опрацює незалежна експертна рада, затверджена Кабміном. Ми робитимемо все, аби якнайбільше пам’яток з Львівщини потрапили до остаточного списку, щоб після реставрації чи відновлення, вони вже самостійно могли залучати для себе кошти та стали туристичними точками, обов’язковими для відвідання», – додав заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.
Варто зазначити, що в межах ініціативи Президента України «мандруй Україною» та формування туристичних магнітів України для Львівщини визначено магніт – національний природний парк «Сколівські Бескиди». Вже цього року інвестовано бюджетних та грантових коштів у розвиток туристичної інфраструктури близько 6,2 млн грн. Це дасть можливість зручної логістики карпатськими шляхами та створить безпечні умови для подорожей.
Реставрується музей фортеці Тустань, активно розвивається інфраструктура довкола нього. Створюються інформаційні пункти на еко-стежках. Цьогоріч також здійснили передачу на баланс НПП «Сколівські Бескиди» палацу Гредлів – пам’ятки архітектури місцевого значення у місті Сколе, який стане туристично-інформаційним та еко-просвітницьким центром. Як вже зазначалося, його також включили до переліку об’єктів для реставрації в рамках «Великого Будівництва».