Неділя, 24 Листопада

Ландшафтний дизайн зі стахісом: як використовувати рослини для створення композицій

Стахіс (Stachys), він же чистець, чудово вписується в різні елементи ландшафтного дизайну. Різноманітність сортів цієї рослини дозволяє створювати незвичайні садові композиції навіть на неродючому ґрунті.

Загальні відомості про чистця

Більшість декоративних видів стахісу — це низькорослі ґрунтопокривні багаторічники, що досягають під час цвітіння до метра у висоту. Зимостійкі, не скидають листя на зиму, тому відразу після сходження снігу прикрашають собою будь-яку клумбу.

Чистець відноситься до невибагливих рослин, вимагає мінімального догляду. Рості віддає перевагу сонцю, деяким сортам підходить і невелика півтінь. Цвіте у літні місяці, суцвіття переважно колосовидної форми з численними чи рідкісними квітками залежно від виду. Їх колір — від кремового, світло-рожевого до яскраво-фіолетового.

Грунт для посадки стахісу в першу чергу має бути вологоємним, навіть невеликий застій води може призвести до загнивання коріння та скидання листя. Підійде піщаний, глинистий або кам’янистий ґрунт, він може бути нейтральним або лужним. Головне, щоб ґрунт не був сильно насичений поживними речовинами, через які змінюється структура листя — зменшується пухнастість, листя набуває невластивої їм гладкості, стає зеленішим.

Розмножується насінням, живцями, бульбами та поділом куща. Для отримання розсади насіння сіє на початку березня, у відкритий ґрунт саджанці стахісу висаджують у другій половині травня.

Різновиди стахісу та поєднання з іншими рослинами

Відомо близько чотирьох сотень видів стахісу. Серед них є не лише декоративні, а й лікарські рослини, які можна зустріти у природних ландшафтних парках.

Для дизайну саду фахівці інтернет-магазину Florium.ua рекомендують використовувати такі сорти шерстистого (візантійського) чистця:

  • Silver Carpet — цю рослину частіше за інших можна зустріти в квіткових композиціях. Одне з найнижчих, але при цьому і найпухнастіших. Довгасте товсте листя з біло-сріблястим ворсом створює бархатистий килим у квітнику.
  • Big Ears — листя цього сорту не так сильно опушені, зате більші.
  • Cotton Ball — виділяється високими щільними стеблами з витягнутим і пухнастим листям.

Ці та інші сорти шерстистого чистця цвітуть не надто часто, квітки у них дрібні. Натомість за допомогою подібних рослин можна створити у квітнику ефект м’якого покривала. Добре підходять для використання під час створення альпійської гірки або рокарію.

Візантійський стахіс без проблем уживається з лавандою, виграшно відтіняючи її. У бордюрній композиції для парку може поєднуватися з карпатським дзвіночком, двоколірним хрестовником. Разом із агератумом підійде для кам’янистого саду.

Також сріблясте покривало може стати чудовим тлом для рослин з яскравими квітами, наприклад, помаранчевих чорнобривців. Хорошими компаньйонами будуть перстач, астранція, сріблястий полин, вівце вічнозелений.

Якщо потрібно додати саду фарб улітку, зверніть увагу на саджанці стахісу сортів Hummelo або Superba. Перший цвіте густо в липні, невеликі квітки пофарбовані у відтінки бузкового, а яскравість кольору підкреслюють темно-зелене листя. Кущики Hummelo, висаджені щільними рядами, зовні нагадують лавандове поле.

У червні на клумбі в кольорі буде Superba. Цей сорт має великі пурпурові квітки, зібрані у високих колосках. Листя серцеподібної форми з дрібними ворсинками.

Рекомендації з догляду за стахісом

Чистець невибагливий у догляді. Йому не потрібен частий полив, посушливого літа він повинен бути помірним, щоб земля не перезволожувалась. Для посадки спочатку вибирайте такі місця, де не накопичується волога.

Рекомендується розпушувати землю та видаляти бур’яни. Хоча згодом стахіс так розростається, що сам витісняє бур’яни. Тому для підтримки гарної форми садової композиції рослину потрібно вчасно підрізати.

Обрізка виконується двічі на рік:

  • взимку — санітарна;
  • після цвітіння — суцвіття видаляються до дозрівання насіння, щоб виключити самопосів.

Як правило, листяна частина у чистця більш декоративна, тому садівники вважають за краще зрізати квітконоси в міру їх появи, щоб дати можливість рости листям.

Удобрюють стахіс раз на сезон компостом, що перепрів. Взимку, якщо вона видалася дуже морозною та безсніжною, рослину можна вкрити ялиновим лапником.