Львівський фехтувальник Андрій Демчук блискуче виступив на головних стартах року – чемпіонаті Європи, який відбувся в італійському місті Терні. Там здобув аж три медалі, одна з яких найвищого ґатунку.
У арсеналі Андрія «золото» не водилося з часів Паралімпійських ігор в Ріо. І ось через два роки він привіз додому омріяну відзнаку у поєдинках на шаблях. Розповідає: «Я своїй дочці Юстині дав три медалі, вона відразу витягнула «золоту». Напевно, відчуває, що ця відзнака була найбільш бажана. І напевно, через те, що вона блищить найбільше».
Такий результат додав впевненості і азарту. Андрій сміється: «Перш за все, це «золото» мені важливе, бо треба було собі довести, що я ще не такий пенсіонер. Що є ще порох у порохівницях».
До слова, у вирішальному раунді на континентальній першості львів’янин здолав атлета з Угорщини – Річарда Освата. Саме його Демчук переміг і у фіналі Паралімпіади-2016. Львів’янин каже: «Якось так останнім часом складається, що ми часто наштовхуємося один на одного. Це мій друг, і ми з ним товаришуємо поза доріжкою. Осват – складний для мене суперник. Це один із найважчих опонентів у світі. Але дякую Богу, що мені зараз вдавалося в нього перемагати».
Також Андрій завоював дві «бронзові» нагороди у шаблі та шпазі у командному заліку. Чоловік зазначає: «Могло бути ще краще. Тому що в півфіналі ми програли французам 40:41. І якраз я закінчував, ніби зрівняв рахунок 40:40. Але, на жаль, останній укол ми програли. Але це не найгірша поразка, бо французи – паралімпійські чемпіони Ріо на шпазі в команді».
Надовго віддаватися ейфорії після вдалих змагань фехтувальник не має наміру. Адже вже за місяць стартує перший етап відбору на Паралімпіаду в Токіо. За 2 роки атлет має успішно виступити на дюжині стартів, аби завоювати ліцензію. Андрій пояснює: «Минулого разу за 12 місць боролися 169 спортсменів зі всього світу. А зараз, думаю, буде понад 200 претендентів. Це 100 відсотків! Ну, думаю, буде нелегко!»
Нелегко, зате цікаво. Андрій не боїться складних викликів. Каже: «Займатися видом спорту, де десять людей приїхало, і вісім отримали медалі – це нецікаво».
Довідково:
Від народження в Андрія одна стопа була більшою за іншу. З часом це почало впливати на здоров’я, через те, що в одного боку тіла була більша потреба в крові, неправильно працювало серце, і в 19 років ногу довелося ампутувати. Після цього він вирішив зайнятись спортом. У Львові для занять людей з порушенням опорно-рухового апарату існували лише фехтування, стрільба з лука і настільний теніс. Андрій вибрав фехтування через динамічніть та інтелектуальність.
Андрій Демчук має дві вищі освіти — закінчив Національний університет «Львівська політехніка» та Львівський державний університет фізичної культури. Викладає в Національному університеті «Львівська політехніка» комп’ютерні технології і вважає це своєю основною роботою. У 2015 році отримав ступінь кандидата технічних наук.
Також займається благочинністю і волонтерською діяльністю. Постійно відвідує в львівському госпіталі воїнів, які під час бойових дій на Сході втратили кінцівки. На турнірі у Польщі пожертвував призові хворій дитині, але говорити про свою благочинність не любить, вважаючи її не темою для розмов.
Займається у секції фехтування Львівського регіонального центру «Інваспорт». Тренери: С. М. Колесникова, В. М. Нікулін.
На Паралімпіаді в Лондоні він поступився в 1/8 фіналу у фехтуванні на рапірі, а у шпазі дійшов до чвертьфіналу.
Посів І місце в командному заліку (шабля) та ІІІ місце особисте (шабля) на Чемпіонаті світу 2013 року.
І місце особисте (рапіра), ІІІ місце особисте (шабля) на Кубку світу 2013 року.
І місце командне (шабля), ІІІ місце особисте (шабля) Чемпіонату Європи 2014 року.
І місце командне шабля, ІІІ місце (категорія А, шабля) на Чемпіонаті світу 2015 року.
І місце командне (шабля), І місце (категорія А, шабля), ІІ місце (категорія А, шабля), ІІ місце (категорія А, шабля), ІІІ місце командне (шабля) Кубку світу 2015 року.
Посів ІІІ місце (категорія А, шабля) Кубку світу 2016 року.
Виборов І місце у командному заліку (шабля) та І місце в особистій першості (категорія А, шабля) у чемпіонаті Європи 2016 року.
Після перемоги у змаганнях з фехтування на Паралімпіаді в Ріо-де-Жанейро Андрій Демчук заспівав гімн України і розплакався у прямому ефірі після слів про те, що свою медаль присвячує загиблим воїнам АТО, серед яких і двоє його друзів.
Після повернення із золотою медаллю з Паралімпіади в Ріо-де-Жанейро мер Львова Андрій Садовий вручив спортсмену Золотий герб міста Львова. Також міський голова пообіцяв інвестувати 1 млн грн в ДЮСШ № 2, в якій займається Андрій Демчук. Ще на 500 тис. грн планують закупити спортивний інвентар. Самому спортсмену, який з дружиною живе у батьківській хаті, у жовтні нададуть квартиру у Львові.