Субота, 23 Листопада

Кількість українських фрилансерів-новачків зросла до 18% впродовж 2022 року. На чому заробляють українці в умовах війни?

Повномасштабна війна спричинила фундаментальні зміни в житті українців. В тому числі у питаннях працевлаштування. Через бойові дії мільйони людей виїхали за кордон або ж вимушені були переміститися всередині країни. А це для багатьох унеможливило роботу на попередньому місці

Водночас ці зміни стали потужним поштовхом для розвитку фрилансу в Україні.

За результатами дослідження компанії Freelancehunt, впродовж 2022 року частка фрилансерів-новачків в Україні становила 18,01%. Для порівняння: у 2021 році їх було близько 6%. Тобто через війну українці в три рази частіше обирали для себе саме фриланс.

У Freelancehunt також поділилися статистикою популярності професій серед українських фрилансерів впродовж 2022 року:

● Дизайн та арт — 33,09%
● Робота з текстами — 18,63%
● Програмування — 18,23%
● Інтернет-просування — 6,64%
● Робота з аудіо- та відеоконтентом — 5,97%
● Сфера послуг в інтернеті — 5,57%

Суттєво меншу частку займають переклади, архітектура та інжиніринг, адміністрування, аутсорсинг та консалтинг.

Для багатьох українців фриланс виявився ледве не єдиною можливістю працювати та отримувати стабільний дохід в сучасних умовах. А деякі фрилансери навіть говорять, що в період війни їхні доходи зросли. Про збільшення заробітку повідомили 8,55% опитаних. 24,93% сказали, що заробляють приблизно на тому ж рівні. А 66,52% фрилансерів зізнаються, що стали заробляти менше.

Поміж іншим українці впродовж року шукали та успішно знаходили альтернативні шляхи заробітку: монетизація власних соцмереж, ведення блогів тощо.

А іноді трапляються взагалі несподівані історії. Власним досвідом поділився Олександр Павлюченко з Київщини:

«Після 24 лютого компанія, в якій я працював менеджером, релокувалася до Івано-Франківська. Я за сімейними обставинами не міг залишити дім, а виконувати свої обовʼязки віддалено не можу через специфіку роботи. Спочатку пробував свої сили на фрилансі в якості автора текстів, але конкуренція там зараз неймовірна. Зрозумів, що банально не пробʼюсь. Просто просиджував час в інтернеті в пошуках хоч чогось.

Тривалий час я просто просиджував годинами в інтернеті без якихось цілей. Якраз тоді трапилась на очі гра Авіатор. Я людина абсолютно не азартна, тому використав бонус для нових гравців, трошки пограв та й усе. Але далі цікавіше. Звернув увагу, що у грі доволі простий та при цьому приємний дизайн. А я свого часу цікавився Фотошопом і дещо ще памʼятав. І вирішив спробувати знову. Знайшов недорогі курси графічного дизайну і почав навчатися. Через місяць уже отримав перше просте замовлення. Сьогодні вже повноцінно працюю віддалено на студію у Львові.

От чесно, ніколи б не здогадався, що звичайна невідома мені гра ось так просто відкриє шлях до нової професії. Чого і вам бажаю!».