Згідно із задумом авторів законопроекту, мораторій мали скасувати вже у жовтні цього року, однак кінцевий варіант закону передбачає перенесення початку реформи на липень 2021 року. Як тепер працюватиме ринок землі в Україні?
-
Липень 2021 року – мораторій на продаж землі в Україні перестає діяти
З цього часу і до 1 січня 2024 року купувати українську землю зможуть лише українці як фізичні особи, але не більше 100 га в одні руки.
Також передбачене переважне право орендаря на купівлю. Тобто, люди, що працюють на них з правом користування не пізніше ніж з 2010 року, можуть викупити землю з розстрочкою до 10 років за ціною нормативну грошову оцінку таких ділянок і без проведення земельних торгів. Право власності покупець отримує вже після першого платежу.
Платити за купівлю ділянки можна буде лише безготівково.
Також ціна продажу ділянок сільськогосподарського призначення не може бути нижчою від їх нормативної грошової оцінки. Ця норма діятиме до 1 січня 2030 року.
-
З січня 2024 року угоди на купівлю землі можуть укладати і юридичні особи, але не більше ніж на 10 тис. га.
-
Чи зможуть купувати іноземці: одразу – ні. Принаймні поки за дозвіл не проголосують українці на референдумі. Втім землю, що розташована ближче 50 км від державного кордону України, купувати іноземцям не дозволять, незважаючи на результати референдуму
-
А росіяни й олігархи? Навіть у разі дозволу на продаж через референдум з 2023 року українську землю не зможуть купувати компанії, власниками яких є громадяни країни-агресора, та ті, що входять до терористичних організацій.
Також заборона поширюється на компанії, що знаходяться у власності іноземних держав або офшорів чи бенефіціара, яких неможливо встановити. -
Чи буде дерибан державних земель: землі сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності продавати законом заборонено. Під забороною також землі на тимчасово окупованих територіях. Їх можна тільки передавати у спадок.
-
Чи зможуть землю купувати банки: безпосередньо – ні. Банк може стати власником землі тільки в тому випадку, якщо її зробили заставним майном. Але в цьому випадку продати ділянку банк зобов’язаний за два роки з моменту набуття права власності на землю.