Керував ліквідацією бойовика “Мотороли”: що відомо про полковника СБУ Івана Воронича, якого днями застрелили у Києві

У суботу, 12 липня, у Львові відбулася церемонія прощання з полковником Служби безпеки України Іваном Вороничем, який у четвер на очах у свідків був застрелений невідомим кілером в Києві

Його трагічна смерть викликала широкий резонанс, багато медіа вказують на можливу причетність російських спецслужб до цього вбивства. “Еспресо.Захід” розповідає, що відомо про біографію Івана Воронича, в яких знакових операціях він брав участь, та що кажуть про обставини вбивства.

Від навчання у Львові до спецоперацій СБУ на Донбасі

Як повідомляє Львівська міськрада у своїй біографічній довідці про нього, Іван Іванович Воронич народився 19 липня 1974 року в Ужгороді. Та за певний час його сім’я переїхала до міста Лева, де він здобув середню освіту у загальноосвітній школі №30 у Львові. Згодом закінчив Національний лісотехнічний університет України за спеціальністю “Технологія деревообробки”.

Однак своє життя Воронич вирішив пов’язати із роботою на благо держави. Тому згодом отримав другу вищу освіту в Львівському регіональному інституті державного управління за спеціальністю “Державне управління”.

Свою ж кар’єру в органах державної безпеки Воронич розпочав у 1998 році, тобто у віці 24 років. До 2014 року він обіймав оперативні та керівні посади в Управлінні СБУ у Львівській області, працюючи в підрозділі захисту національної державності та протидії тероризму.

Як зауважує нардеп VII скликання Юрій Михальчишин, полковник СБУ Іван Воронич був “скромним, патріотичним та коректним офіцером”.

“Після Майдану він поїхав у складі однієї з перших зведених груп виконувати завдання в зоні АТО. Брав участь в затриманні диверсійної групи “Ямал”, – пише Михальчишин.

У цей період Іван Варонич перейшов до підрозділів контррозвідки та військової контррозвідки СБУ.

Як пише The New York Times, за словами колишнього колеги, який побажав залишитися анонімним, полковник Воронич певний час командував підрозділом спеціальних операцій.

“Цей підрозділ, відомий як П’яте управління, який отримував технічну підтримку від ЦРУ, був відповідальний за вбивство високопоставленого командира російських сепаратистів на ім’я Арсен Павлов, відомого під псевдонімом Моторола”, – відзначають у виданні.

Американські журналісти додають, що за словами колег, після повномасштабного вторгнення Росії Іван Воронич служив у спецпідрозділі СБУ, який діяв у “сірій зоні”. Його команда брала участь у рейді на Курську область у 2024 році, коли Україна тимчасово захопила частину російської території. А минулого місяця СБУ провела операцію “Павутиння”, використовуючи дрони для ударів по російських аеродромах, знищивши кілька стратегічних бомбардувальників. До цієї унікальної спецоперації полковник Воронич теж міг бути причетний.

За свою службу він отримав численні нагороди, зокрема:

  • Відзнаку Президента України “За участь в антитерористичній операції”;
  • Медаль СБУ “За відзнаку в службі ІІІ ступеня”;
  • Нагрудні знаки “Учасник АТО”, “За доблесть”, “За визволення Донбасу”;
  • Відомчу відзнаку СБУ “Вогнепальна зброя”;
  • Медаль “Ветеран служби”.

Обставини загибелі: п’ять пострілів біля дому

У четвер, 10 липня, між 8:00 та 9:00 у Голосіївському районі Києва Іван Воронич був застрелений невідомим нападником.

Як відзначив колишній начальник 5-го управління Департаменту контррозвідки СБУ Роман Червінський, це втрата для багатьох патріотичних співробітників СБУ.

“Ворожим диверсантом був вбитий гідний офіцер (полковник) Воронич Іван Іванович. Пʼятьма пострілами впритул, під час виходу з помешкання, сьогодні о 8 годині ранку ворожий кілер виконав свою брудну роботу”, – написав Червінський і додав, що Воронич був одним з тих, хто започаткував в СБУ напрямок, який “зараз створює багато проблем для орків”.

З опублікованого Українською правдою відео, видно, що вбивця був одягнений у темний одяг і, можливо, маску, він вистрілив у полковника п’ять разів із пістолета з глушником, коли той виходив із будинку та прямував до парковки.

Нападник утік із місця злочину на позашляховику, а полковник Воронич помер на місці від отриманих поранень.

СБУ та Національна поліція України відкрили кримінальне провадження за статтею 348 Кримінального кодексу України (посягання на життя працівника правоохоронного органу). Наразі триває розслідування, поліція шукає підозрюваних.

Як пише Лівий Берег, зараз правоохоронці розшукують Гулализада Хагади 07.09.1981 року народження разом з Гулієм Нарміном 24.06.1991 року народження, яких підозрюють в організації і скоєні вбивства полковника Воронича. Тобто прізвища і імена свідчать про ймовірно кавказьке походження кілерів.

Показово, що наразі ні СБУ, ні Нацполіція не надали більших подробиць стосовно цієї справи, а це може свідчити про те, що розслідування зараз перебуває на чутливій стадії, де розкриття деталей може зашкодити перебігу розкриття злочину. Або ж справа містить чутливі матеріали, розголошення яких може зашкодити безпеці інших операцій та співробітників.

Що кажуть експерти

Іноземні ЗМІ, зокрема The New York Times, Reuters, Telegraph припускають, що вбивство може бути пов’язане з діяльністю російських спецслужб. До того ж російські провоєнні блогери відкрито привітали смерть Воронича.

Іван Баканов, який очолював СБУ в перші місяці війни та особисто знав полковника Воронича, сказав, що мотивом вбивства може бути “публічна страта” на замовлення росіян.

“Якщо мотивом є вбивство на ґрунті побуту, це одне. Але це може бути публічна страта, здійснена росіянами, що є зовсім іншою справою і вимагатиме комплексу негайних заходів від СБУ”, – говорить Баканов.

Військовий експерт, колишній співробітник СБУ Іван Ступак в етері Еспресо сказав, що вбивство полковника СБУ в Києві точно готували й виконували професіонали.

“Я припускаю, що працював професіонал. Це зробив точно не якийсь дилетант подібний до жінки, яка хотіла вбити відомого волонтера. Тут було 5 пострілів з пістолета, до того ж з глушником. Тому, як на мене, працював професіонал. Зараз слідчі СБУ і Національної поліції виконують великий обсяг роботи з пошуку вбивці. Важливо зробити експертизу тих гільз, які залишились на місці вбивства і зрозуміти, що це був за пістолет. Чи має цей пістолет українське коріння, чи взагалі в Україні ніде не фігурував, маю на увазі номер цього пістолета, кулі до нього. Також важливо провести допити сотень очевидців й свідків цього вбивства”, – пояснив Ступак.

А в інтерв’ю Radio NV Ступак також відзначив, якщо росіяни дійсно стоять за вбивством високопосадовця СБУ, а він вважає, що це на 99% так, тоді РФ “вперше за час повномасштабного вторгнення спромоглася зчинити подібний замах в Україні”.

Особисте життя полковника та місце поховання

У Івана Воронича залишилися донька, мати та сестра.

Рідні згадують Івана Воронича як скромну, релігійну та душевну людину. Він був люблячим батьком своєї доньки, турботливим сином і братом.

Попри напружену службу, він завжди знаходив час для сім’ї. Його патріотизм і відданість Україні надихали оточення, а колеги особливо поважали його за професіоналізм і принциповість.

Церемонія прощання з полковником Іваном Вороничем відбудеться у суботу, 12 липня, у Львові. Вона розпочнеться о 09:30 у каплиці біля Храму свв.муч. Віри, Надії, Любові та їх матері Софії УГКЦ (вул. Віри, Надії, Любові, 10). Чин похорону відбудеться об 11:00 у Гарнізонному храмі свв. апп. Петра і Павла. Опісля, орієнтовно об 11:30, буде загальноміська церемонія прощання на площі Ринок. Його поховають на Личаківському кладовищі, на полі Почесних поховань новітніх Героїв.