Перший заступник голови української делегації у Тристоронній контактній групі Вітольд Фокін заявив, що обидві Донецьку та Луганську області потрібно наділити особливим статусом, а не лише окремі райони Донецької та Луганської областей. Про це він сказав в інтерв’ю проросійському інформаційному ресурсу «Страна».
«Сьогодні, щоб припинити вiйну і вберегти життя бійців і командирів, моя позиція – потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, вирішити питання особливого статусу окремих районів, а краще – всього Донбасу», – сказав Фокін.
При цьому Фокін вважає, що цей особливий статус не варто закріплювати в Конституції.
«Російська сторона вимагає, щоб особливий статус Донбасу знайшов відображення в Конституції. Гадаю, що запит надмірний. Вони не повинні наполягати на цьому. Конституція – не прохідний двір, змінювати її з кожного приводу недоцільно», – пояснив він.
Раніше представник Донецька в ТГК Сергій Гармаш після зустрічі з членами групи, на якій був присутній Фокін, коментував: «Давно я не чув у своєму оточенні вислову «народ Донбасу». Видно, що він багато дивиться телевізор… Було враження, що експрем’єр приїхав не з хутора під Києвом, а з окyпованої території. Але це теж корисно. Головне, що він був щирий у своєму переживанні за людей і за країну, все інше (якщо він погодиться працювати в делегації) зітреться суворою реальністю небажання Москви йти ні на які компроміси».
87-річний Фокін закінчив гірничий факультет Дніпропетровського гірничого інституту і до 1971 року понад 16 років працював на вугільних підприємствах Луганської області.
Партія Європейська солідарність у свою чергу закликала президента звільнити заступника голови української делегації на переговорах в Мінську та першого прем’єрміністра України Вітольда Фокіна через його заяву про “особливий статус” Донбасу, можливість проведення виборів в ОРДЛО та загальну амністію.
«Якщо в Мінських угодах йдеться про особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, Фокін пропонує особливий статус для всього Донбасу. Таким чином, представник України в переговорній групі пропонує росіянам навіть більше, ніж вони просять», — ідеться в зверненні.
У Європейській солідарності наголошують, що Україна неподільна, будь-які посягання на територіальну цілісність держави неприпустимі, а вибори можуть бути проведені тільки після звільнення Донбасу без тиску, а не під дулами автоматів.
Партія закликала владу оприлюднити позицію української делегації в ТКГ. Також Європейська солідарність зазначила, що вимагає «негайного усунення Фокіна зі складу українського представництва в ТКГ». Якщо цього не станеться, то партія «буде вважати, що особливий статус для всього Донбасу є пропозицією Президента України Володимира Зеленського».
«Це змусить нас скоригувати ставлення партії до самого президента і зайняти більш жoрстку позицію, розуміючи, що саме він є покpовителем кaпітулянтcького курсу», — наголосили в політсилі.